fbpx
Běh anebo aspoň chůze do schodů spojuje fitness posilování spodní části nohou a náročnější fitness aktivitu. Dobré pro kardio na doplnění komplexního kruhového tréninku :)

Schodů víc! Chůze do schodů: zadek snů a číslo 1

autor: | 30. 4. 2019

Zadek snů díky chůzi do schodů

Výtahům odzvonilo – je čas vyrazit nahoru po schodech! Proč? Jestli chcete dokonalý zadek a silné srdce, přečtěte si, proč je právě pro vás chůze do schodů tak vhodná forma fitness.

Podpora spalování tuků

Chůze do schodů je skvělý způsob, jak si během dne přidat nějakou cardio aktivitu navíc. Srdce se vám už po pár patrech rozjede jak šílené, což vám pomůže rozproudit spalování tuků.

Zaměřme se na chvíli na kalorický výdej: podle některých studií je chůze do schodů dokonce efektivnější než běhání a rozhodně více než chození po rovině. A pokud se rozhodnete posunout se na další level a zkusit běh do schodů? To spalujete stejně, jako kdybyste hrály volejbal. Což ocení nejen Váš zadek 😉

Dynamicky do schodů v hale nebo na stadionu, když je venku ošklivo a zima
Dynamicky do schodů v hale nebo na stadionu, když je venku ošklivo a zima

Výšlap po schodech je navíc doporučován předními kardiology, kteří vědí, že je to aktivita vhodná k posilování srdečního svalu – a pod to se podepsala i Česká kardiologická společnost. Kromě snížení rizika infarktu je další výhodou chůze do schodů také snížení rizika mrtvice – podle studie z Harvardovy univerzity. Při té se zjistilo, že ze vzorku jedenácti tisíc mužů se těm, kteří se každý den věnovali chůzi do schodů v rámci tří až pěti pater, snížila pravděpodobnost smrti mrtvicí až o 29 %.

Samozřejmě můžete také měřit pomocí mobilu nebo smart fitness náramku, kolik jste urazila kroků. Překonáte minulý trénink?

TIP: pokud jste z Prahy, můžete si vyzkoušet naše fitka zdarma na zkušebním tréninku. Anebo si jen stáhněte ebook s recepty na LCHF zdravá jídla 😉

Krásný zadek pomocí chůze do schodů

Výšlap aktivuje všechny svaly na nohou a i další svaly v lidském těle. Pokud budete při chůzi vzhůru došlapovat spíš na špičky, posilujete více svaly předních stehen.

A naopak, při přenesení váhy na paty dáváte zabrat zadním stehnům a hýždím. A když se pustíte zábradlí a rozpohybujete paže, dáte teprve svalům co proto.

Schody jsou dostupné všude

Jedna z největších výhod chůze do schodů je, že je to druh cardio cvičení, které nevyžaduje žádné zvláštní vybavení – schody jsou totiž všude. Začněte třeba chůzí každé ráno na eskalátorech. Uvidíte, jak se vám vyplaví endorfiny, a náročné pracovní jednání pak zvládnete levou zadní.

Pokud bydlíte v paneláku, máte další výhodu. Prostě do svého bytu vyjdete po schodech první den do prvního patra, další den nebo klidně až další týden do druhého patra, a tak dál. Zbytek vyjeďte výtahem, když už nebudete moct. Chůze do schodů zvyšuje trénovanost, nepřehánějte to ovšem. Prostě si přidávejte postupně, po týdnech. Podle Kaizen fitness metodiky 🙂

A námitka, že bydlíte v nižších patrech, neobstojí. Prostě si vyjděte schody do pár pater a pak zase sejděte dolů. Ono i to scházení schodů má něco do sebe, každá aktivita se počítá.

Dárek pro vás: trénink zdarma v AURA Fit klubu jen pro ženy: klikněte si!

Běh anebo aspoň chůze do schodů spojuje fitness posilování spodní části nohou a náročnější fitness aktivitu. Dobré pro kardio na doplnění komplexního kruhového tréninku :)
Venku jsou schody skoro všude. Na vypracovaný zadek je to skoro nejlepší pohyb. Spojuje tvarování nohou a kardio spalování tuků. Zkuste taky dřepy!

Kolik schodů najednou vyšlápnout

Ze začátku určitě vyjděte jeden schod po druhém. Jednou začněte první krok pravou nohou, podruhé (nebo další patro) zase levou nohou. Ale časem, můžete zvyšovat intenzitu a brát schody po dvou. Určitě ale doporučíme při zvyšování náročnosti: nejdříve vyjděte 1 schod pro jistotu pohybu a pak další schody berte po dvou.

A na dalším patře (při dalším opakování schodů) opět: opačnou nohou než napoprvé, vyjděte 1 schod a pak už je berte po dvou. Bezpečnosti není nikdy dost a ani při cvičení chůze do schodů ji nepodceňujte.

Chůze po schodech každý den

Zařaďte schody na svůj denní fitness program. Nepotřebujete žádné speciální vybavení, vyrazit můžete v teplákách i v šatech. Pokud to chcete vzít vážně a okolo běhu nebo jen chůze do schodů si vystavět celý trénink, oblečte se tak, jako kdybyste šly běhat – pevné boty jsou základ.


Zkuste dát sama sobě výzvu a celý měsíc nepoužívejte výtah.

Zaměřujte se na to, ať máte zpevněný střed těla a dělejte radši větší kroky až na schod, než menší kdy můžete „brnknout“ o hranu schodu. Až to pro vás bude po pár týdnech tréninku moc snadné, zvyšte tempo, nebo si pořiďte třeba závaží na kotníky. Proč byste nemohla schody jednou vyběhnout drobnými krůčky s vysokou intenzitou?

Chůze do schodů doma na Plyoboxu nebo step můstku

Na doma i ve fitku můžete trénovat výšlapy na step můstku nebo dokonce na speciálním Plyoboxu. Co je PLYOBOX? Dřevěná bedna s různě velkými stranami, kterou postavíte tak, aby se zvyšovala výška stran a tím pádem výška výšlapu. A pak jen už šlapete nahoru a dolů, a šlapete, a šlapete, a to je jako chůze do schodů.

Nezapomeňte na strečink po výkonu. Koneckonců, chůze do schodů nebo jejich vyběhnutí je další kardio aktivita. Ale je mnohem náročnější a navíc tvaruje problematické partie, mezi které u žen určitě patří stehna a zadek 🙂 Hlavně ženy s postavou typu HRUŠKA by měly formování problematických partií věnovat více času.

Schody jako fitness kardio šetří čas

Pokud berete výšlapy do schodů jak kardio aktivitu, má super benefit – šetří mraky času. Pro výletní jízdu na kole je potřeba si vyhradit alespoň 90 minut, pro běhání minimálně 20 minut. Kdežto chůze do schodů stačí věnovat 2 x 5 minut a máte dost.

Zase, nepřežeňte to s náročností. Neměla byste se zadýchat tak, abyste popadala dech. Stále byste při cvičení měla být schopná říci nahlas jednu větu najednou. Ve fitness hantýrce je to „Test mluvčího“. Nezapomeňte při cvičení dýchat!

Můžete vyjít jedno dvě patra pomaleji a pak zrychlit tempo. A když budete cítit námahu, vždycky se můžete chytit zábradlí a odpočinout si. Jisté je, že ze začátku bude chůze do schodů způsobovat pálení svalů v příslušných partiích. Vydržte! Tělo si zvykne a časem vyjdete víc.

Proč posilovat a cvičit včetně chůze do schodů?

Každá žena by měla být zdravá a krásná pro sebe a svoji rodinu.

Přiměřeně osvalená ženská postava je vždy krásnější než zatučnělá nebo naopak příliš hubená. Nenechte se zmást magazíny s módou, nejste věšák na šaty.

A jen svaly spalují tuk! Vaše kosti moc tuků nespálí. Takže každá žena potřebuje mít svalovou hmotu, aby unesla denní zátěž námahy s aktivní prací a péčí o rodinu. Nezapomeňte posilovat i horní část těla. Kruhový trénink je pro cvičení ideální.

Jak často chodíte do schodů vy?