fbpx

Cyklistika jako doplňkové kardio fitness pro ženy

autor: | 21. 4. 2019

Pokud chcete shodit nějaké to kilo před plavkovou sezónou, je nejvyšší čas napumpovat gumy! Fitness jízda na kole je skvělé aerobní cvičení, při kterém se vám zvyšuje srdeční tep. Navíc dlouhodobě dochází ke zvětšení kapacity plic, okysličení krve a vyplavování endorfinů.

Nevíte, co s víkendem? Vyrazte ven na kole. Vaše tělo vám poděkuje.

Je konec dubna, sluníčko se drží na obloze déle a déle… a řidičům osobních automobilů se hrůzou ježí chlupy na zádech. Začíná totiž cyklistická sezóna. Pokud se občas sami mezi nervní řidiče řadíte, čtěte dál. Prozradíme vám, proč byste i vy měli sundat nohu z pedálu možná už napořád. A radši do pedálů šlápnout v keckách a s přilbou na hlavě.

Největší výhody jízdy na kole

V České republice se jeho nedostatek (jinak také anémie) vyskytuje u přibližně 5 % mužů a 8 až 20 % žen.

Cyklistika je skvělá a zábavná fitness sportovní kardio aktivita.

Jízda na kole je především skvělé cardio cvičení. Během třiceti minut dokáže vaše tělo spálit až 500 kalorií, v závislosti na rychlosti jízdy a náročnosti terénu. Pokud chcete shodit nějaké to kilo před plavkovou sezónou, je nejvyšší čas. Napumpujte gumy! Jízda na kole je skvělým aerobním cvičením, při kterém se vám zvyšuje srdeční tep. Navíc dochází ke zvětšení kapacity plic, okysličení krve a vyplavování endorfinů. Ty můžou za ten slastný pocit po dobře zvládnutém tréninku.

Pokud chcete jízdu na kole zařadit v rámci hubnoucího programu, doporučujeme na kolo usednout minimálně třikrát týdně a jízdě věnovat 45-60 minut čistého času. Jízda na kole je také skvělá alternativa k běhání, pokud trpíte větší nadváhou. Vaše klouby a šlachy tak budou ušetřeny nadměrné zátěže. Co se týče rychlosti, kterou je vhodné jezdit, nejefektivněji se tuky spalují v zóně tepové frekvence, kterou si můžete spočítat dle následujícího vzorce:

220 – věk x 0.5 = nižší hranice a 220 – věk x 0.75 = vyšší hranice.

Pokud se budete držet v těchto mezích, máte úspěch zaručen. Pro měření tepové frekvence si kupte sporttester. Hodí se i na další fitness kardio aktivity. Kouzlo jízdy na kole však spočívá v tom, že i když se vykašlete na drahé cyklistické oblečení nebo počítání tepové frekvence, kalorie spalujete pořád. Se sportem se to tak má – nejdůležitější je prostě začít.

Na co si dát pozor?

Existuje několik faktorů, na které je třeba si před jízdou, při jízdě i po jízdě dávat pozor. Tím nejdůležitějším je bezesporu vaše bezpečnost. Čísla mluví neúprosně – dopravní nehody jsou časté a je tak na vás, abyste jezdili zodpovědně. Ujistěte se, že znáte dobře pravidla silničního provozu. Nejezděte se sluchátky v uších, abyste byli schopni provoz kolem sebe naplno vnímat. A pořiďte si vhodnou helmu. Doporučujeme také speciální cyklistické kalhoty, které zajistí, že si druhý den na kolo sednete bez vidiny všech svatých okolo vaší hlavy. Při jízdě myslete na doplňování tekutin, berte si s sebou lahev s vodou a pravidelně pijte. Pokud vyrážíte na delší trasu, vyměňte vodu za iso-drink, kterým doplníte všechny potřebné minerály. Ten koupíte ve specializovaných fitness obchodech.

Až odhodíte helmu…

Po dojezdu se nezapomeňte pořádně protáhnout. Vyhraďte si pár minut na zklidnění, strečink a doplnění tekutin. Ušetříte si tak několik dnů bolestí z namožených svalů. Zhruba půl hodiny až hodinu po ukončení aktivity je vhodné doplnit dobře stravitelné bílkoviny – dejte si třeba skvělý proteinový shake. Pokud chcete urychlit výsledky hubnutí, nechte mezi fitness aktivitou a jídlem o trochu delší prodlevu.

Stačí samotné kolo pro fitness tělo?

Jízda na kole je úžasný sport vhodný pro každého. Nesmíme však zapomenout, že při kardio cvičení dochází nejen ke kýžené ztrátě tuku, ale i svalů. Nevynechávejte proto svůj pravidelný silový trénink v posilovně. Pokud si nejste jistá, kam na takový fitness trénink vyrazit, co třeba skočit za námi do Aura Fit Lady Club? Také je třeba dbát také na správnou vyváženou stravu, která je, jako vždy, základem pevného zdraví a zárukou úspěchu.

Tak na co čekáte? Mrkněte třeba na sem a naplánujte si výlet v okolí Prahy. Tady si přečtěte něco o tom, jaké další výhody cyklistika má a hurá do akce!