fbpx

Comfort food: neškodné chlácholení nebo zdroj zdravotních komplikací?

autor: | 5. 1. 2024

Comfort food = mlsání pro útěchu

Představte si ten pocit, když se po náročném dni schoulíte na pohovce s miskou něčeho lákavého. Možná si vybavíte tu neodolatelnou chuť své oblíbené pochoutky, která dokáže okamžitě rozjasnit váš den. Říkáme tomu „comfort food“, tedy jídlo, které nám poskytuje útěchu. Je to něco, co nás hřeje u srdce a přináší pocit domácího pohodlí a spokojenosti. Tyto pokrmy jsou zpravidla doprovázena emotivní složkou a nostalgií, přičemž mohou připomínat dětství, rodinu nebo příjemné chvíle s přáteli.

Pokud jste např. jako děti milovaly prázdniny u babičky, během kterých vás tradičně pohostila svými úžasnými jahodovými knedlíky, je pravděpodobné, že toto jídlo budete mít spojeno s příjemnými pocity i v dospělosti a na chvíli se budete moci zase přenést zpátky do těch bezstarostných let.

Pozor na comfort food ve větší míře než je zdrávo

Tradičně jsou jako comfort food označovány pokrmy, které jsou plné kalorií a pohladí naše chuťové pohárky bohatým obsahem tuku, jednoduchých cukrů nebo soli. To jsou ty chvíle, kdy se bez výčitek oddáváme luxusu tučných sýrů, křupavé pizzy s lahodnou rozteklou mozzarellou, nebo si dopřáváme hříšně sladké dezerty, jejichž každé sousto je malým kouskem nebe v puse. A co teprve ty zlatavé hranolky, které si tak rády vychutnáváme s vrstvou slaného křupání na povrchu a měkkým, nadýchaným středem, přímo stvořeným k tomu, aby se ponořil do našeho oblíbeného dipu.

Comfort food je často plné “prázdných“ kalorií

Ale zastavme se na chvíli a zamysleme se nad tím, co vlastně tyto chutné, avšak výživově „prázdné“ pochoutky znamenají pro naše tělo. Mnohé z těchto potravin jsou bohaté na rafinované cukry, nasycené tuky a umělé přísady, zatímco obsah vitamínů, minerálů a vlákniny je v nich často minimální.

iStock 1028394762 - Comfort food: neškodné chlácholení nebo zdroj zdravotních komplikací?

Comfort food je zlý pán

Důsledkem této disbalance může být, že naše tělo získává větší množství energie, než je schopné využít, což se může projevit přibýváním na váze. Nejenže nadbytečné kilogramy mohou ovlivnit naše sebevědomí a spokojenost s vlastním tělem, ale také představují zátěž pro srdce, klouby a celkovou pohyblivost.

Kromě toho, pokud naše strava není vyvážená, může docházet k nedostatku zásadních živin, které jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu. Tělo se pak může cítit unavené, bez energie a může být náchylnější k různým onemocněním. Například nedostatek vápníku může vést k oslabení kostí, zatímco nedostatek železa může způsobit anémii.

Nemluvě o tom, že konzumace velkého množství zpracovaných potravin může mít negativní vliv na náš krevní cukr, což zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu. A co je ještě horší, vysoký příjem soli, který je často spojen s těmito „uspokojujícími“ potravinami, může vést k vysokému krevnímu tlaku, což je jeden z hlavních faktorů rizika pro vznik kardiovaskulárních onemocnění.

Jak zařídit, aby bylo comfort food dobrý sluha, ale nikoliv zlý pán?

Nicméně, dámy, mám pro vás zajímavou novinku! Novější studie přinášejí svěží vítr do našich představ o tom, co všechno může být zařazeno do kategorie comfort food. Vědci se nyní domnívají, že tento koncept nemusí být vždy spojený pouze s kalorickými bombami, které nám mohou způsobovat výčitky svědomí. Existuje totiž možnost, že i zdravější varianty jídel mohou poskytovat podobnou úroveň pohody a spokojenosti.

Comfort food trochu jinak

Představte si například teplou misku výživné polévky plné čerstvé zeleniny, která vás zahřeje zevnitř a dodá vám potřebnou energii. Nebo si dopřejte porci pečených batátů, které jsou sladké a zároveň bohaté na vlákninu a vitamíny. Tyto potraviny mohou být stejně utěšující a zároveň přispívat k vašemu zdraví. Je to povzbudivá zpráva pro všechny, kdo se snaží žít zdravě, ale zároveň nechtějí rezignovat na pocit pohody, který nám comfort food přináší.

Harmonie mezi comfort food a zdravým životním stylem

Takže, ať už si vyberete cokoli, pamatujte, že comfort food může mít mnoho podob. Ať už jde o něco bohatého a dekadentního, nebo něco lehkého a osvěžujícího, důležité je, že vám to přináší radost a útěchu. Buďte k sobě laskavé a užívejte si jídla, která vám dělají dobře, ať už po stránce chuti, tak po stránce zdraví.

Pamatujte si taky, milé dámy, že pečovat o své tělo znamená také pečovat o svou duši. A občasné potěšení v podobě oblíbeného „neřesti“ může být samozřejmě součástí zdravého životního stylu, pokud jsou tyto momenty vyváženy dostatečným příjmem výživných potravin a aktivním životem. Buďme tedy laskavé k sobě a svým tělům, ať už si vybereme jakoukoliv cestu ke zdraví a spokojenosti.

K aktivnímu stylu s Aura Fit Lady Club

Občasné comfort food můžete spálit u nás ve fitku. V lednu pro vás máme rok všech našich služeb jen za 11.111 Kč. Rok + až 3 měsíce navíc (díky prodlužování) za 925 Kč/měsíc se fakt vyplatí! Tak neváhejte a nakupujte nové permanentky nebo permice do zásoby.

IMG 6288 - Comfort food: neškodné chlácholení nebo zdroj zdravotních komplikací?