fbpx
MDŽ aura

8.3. MDŽ tipy na recepty a dárky

autor: | 4. 3. 2022

Je MDŽ politická záležitost? Dneska je pro nás už nepředstavitelné, že bychom nemohly volit a mít stejná práva jako muži. (Přesto na světě je ještě dost zemí, kde to tak není). Za 8. březnem stojí demonstrace a protesty odvážných žen. Díky výjimečnosti a bojům ženskými zbraněmi jsme tam, kde jsme.

Jak a kdy MDŽ vznikl?

Osmý březen připomíná ženské vzpoury minulosti, které se odehrály ne jen proti mužům, ale obecně proti zbytečnému utrpení a proti nerovnosti. Už starořecká Lysistrata a její stoupenkyně, které soustavným odpíráním sexuálního styku donutily muže složit zbraně a ukončit války, jsou s trochou nadsázky inspirátorkami aktivit spojených se současným MDŽ.

 • 1908 – Stávka newyorských švadlen proti otročení
 • 1910 – Z Národního dne žen se stává mezinárodní (zatím bez konkrétního data)
 • 8.3.1917 –  Podle Juliánského kalendáře je to poslední únorová neděle. V gregoriánském kalendáři datum vychází na 8. března. Ženské nepokoje proti válce a bídě v Petrohradě, které posléze přerostou v únorovou revoluci a abdikaci cara. Nastupující prozatímní vláda zaručuje ženám volební právo.
 • 1975 – Významný den oficiálně uznán Organizací spojených národů. Je připomínkou dne mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
pexels jess bailey designs 850359 - 8.3. MDŽ tipy na recepty a dárky

Jak se oslavuje MDŽ ve světě?

Dostáváte ikonicky známý červený karafiát? 🙂 Tak třeba v Rumunsku je tento den brán jako ekvivalent ke Dni matek. Dary a květiny proto dostávají jen matky a babičky. Po rozpadu SSSR od tohoto dne upustila Arménie. Místo toho tam však zavedli státní svátek krásy a mateřství datovaný k 7. dubnu.

V Itálii jsou pro tento den typické květiny nazývané žluté mimosas. V Rusku a Albánii zase muži darují čokoládu. Ženy v Portugalsku tento den oslavují v noci ze 7. na 8. března, kdy chodí na večírky a večeře, ale bez mužů. V Polsku, Slovensku, Makedonii, Brazílii, ale i u nás zase dostávají ženy květiny od mužů, zaměstnavatelů nebo při nákupu v obchodním centru.

Pracujte na svém rozvoji NEjen 8.3.

Jak už jsem zmínila výše, MDŽ nám připomíná rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj ženy ve společnosti. Rozvoj bych ráda vypíchla. Nyní v době terapeutů a osobních coachů je seberozvoj naštěstí skloňováný ve všech pádech. Nedávno jsem narazila na článek s herečkou Terezou Ramba. Psala tam:

,, Ženy, milujte se, jste bohyně. Muži, milujte nás, jsme bohyně a chceme to slyšet!“

Tereza Ramba

Už jste v sobě bohyni objevila nebo ji teprve hledáte? Není důležité, v jaké fázi se ocitáte. Na rozvoj nemáte jediný den (8.3.), ale celý život. Stačí se věnovat sama sobě. Ať už sama nebo s pomocí dalších.

Tipy na zdravou večeři: co přichystat na MDŽ k jídlu?

Tento den není v naší zemi svátkem a dnem pracovního volna, ale rozhodně je dnem výjimečným a významným. Nepatří k němu jen květiny a drobné dárky, ale i třeba skvělá večeře. A ta může být chutná a zdravá zároveň!

Pečené kuřecí nudličky se zeleninou a americkými brambory

Ingredience na 3-4 porce:

 • 400 g mražené zeleniny – mrkev a hrášek
 • 400 g kuřecí prsa
 • 350 g bramboryolivový olej (vhodný na pečení)
 • koření na dochucení
IMG 20220303 172151 - 8.3. MDŽ tipy na recepty a dárky
Pečené kuřecí nudličky se zeleninou a americkými brambory

Postup: Kuřecí prsa nakrájíme na tenké nudličky a brambory na čtvrtky nebo kousky velikostně podobné masovým nudličkám. Do zapékací mísy vsypeme mraženou zeleninu, zakápneme olivovým olejem a okořeníme podle chuti. Na zeleninu naskládáme kuřecí nudličky a opět dokořeníme. Do vrchní vrstvy pak klademe nakrájené brambory, které osolíme a opepříme. Pečeme v rozehřáté troubě na 220° přibližně 30 – 45 minut, dokud brambory nezměknou a nezezlátnou.

Jako sladkou tečku, která Vám tolik nenaboří režim, doporučuji následující mňamku.

Sladká tečka po večeři: Chia pudink s maIinami

Ingredience:

 • 250ml mléka nebo rostlinného mléka
 • 35g chia semínek
 • 1 lžíce čekankoveho sirupu nebo medu
 • bonus: čokoládový protein

Postup: Chia semínka rozmícháme v sirupem oslazeném mléce a necháme je odpočinout a vsáknout mléko v lednici (nejlépe přes noc).

V mističce ozdobíme malinami (já použila mrazem sušené).

Jako bonus můžete přidat třeba čokoládový protein Inkospor, který máme ve fitkách.

IMG 20220303 172217 - 8.3. MDŽ tipy na recepty a dárky
Chia pudink s maIinami jako zdravá sladká tečka

TIP na dárek: Čím potěšíte svou kamarádku, maminku, sestru…?

Už jste vymyslely, čím na Mezinárodní den žen potěšíte svou kamarádku, maminku, dceru anebo sestru? Pokud ne, máme pro Vás tip na dárek.

Měsíc cvičení All in one pro Vás i pro obdarovanou. Stačí jí přivést k nám do fitka na zkušební trénink a při koupi jakéhokoliv členství (stávající klientky kupovat členství nemusí), dostanete obě výhody cvičení na všech našich strojích ve všech 3 pobočkách na měsíc zDARma.

Nepleťme si oslavu ženství s feminismem a klidně si nechme místo květin (které časem zvadnou), od svých partnerů koupit jízdenku na cestu za postavou snů (cvičební program).

Oslavujte své ženství nejen 8.března a něco pro sebe dělejme každý den, milé ženy. Plavková sezóna se blíží, a chcete dodržet vaše novoroční předsevzetí 🙂

Přeju vám vše dobré, Vaše Bára a všechny naše trenérky

Screenshot 2021 07 15 09 09 15 835 com.facebook.katana - 8.3. MDŽ tipy na recepty a dárky