fbpx

Od Báry: Posilování a stres

autor: | 26. 2. 2022

Zdravím, tady Bára 😄

Osud mi tento týden přihrál do cesty analýzu těla pomocí přístroje na bázi lehké magnetické rezonance. Protože se o své zdraví zajímám, výsledky mě moc nepřekvapily. Ale jedna věc byla pro mě zarážející. Kdo mě zná, ví, že se směju i ve spánku. Většina lidí z širšího okolí mě ještě neviděla ani pořádně naštvanou. Přesto přístroj odhalil vysokou míru stresu.

pexels alexander dummer 133021 1 od Od Báry: Posilování a stres

Není divu – péče o 3 (někdy o 4 děti), vstávání za tmy, chmurné šedé dny bez sluníčka, všudypřítomné informace o Covidu nebo o válce, politické diskuze… To všechno na mě působí a ovlivňuje.

Je vůbec potřeba stres?

Naše tělo je připravené zvládnout NÁHLOU stresovou situaci. Dokážeme se krátkodobě přizpůsobit a na stresovou situaci zareagovat. Když na vás například nečekaně vyštěkne pes, vaše srdce se rozbuší a okolní svět jakoby se zpomalil. Tím dostáváme čas k útěku nebo obraně. Když nebezpečí pomine, dostane se naše tělo opět do normálu. Tyto krátkodobé stresové situace jsou dokonce pro naše tělo prospěšné.

Problémy začínají, když stres je dlouhodobý neboli chronický. A co si budeme povídat? Stali jsme se obětí moderních technologií a s tím spjatého životního stylu. A tak to nemohlo dopadnout jinak než že chronickým stresem dnes trpíme úplně všichni.

My ženy jsme na tom často trochu hůř. Za den nás čeká více rozhodnutí a taky máme většinou více starostí, které jsou spojené zejména s péčí o rodinu a domácnost. Starání se o sebemenší detaily v životech našich blízkých nás vyčerpává časově, psychicky i fyzicky. Ale kdo se stará o nás, o ženy? Díky velkým porcím povinností často nestíháme. A často šetříme čas samy na sobě. Právě tohle je běžným důvodem, proč se ženám nedaří zhubnout.

pexels pixabay 163546 1 od Od Báry: Posilování a stres

Rozhodně to neznamená, že byste se měly na svoje děti nebo vaše blízké „vykašlat“. Raději se snažte najít si aspoň trochu času na sebe – na to, si zacvičit nebo se v klidu zdravě a vyváženě najíst. Zejména matky s malými dětmi si někdy nestíhají ani udělat něco malého k jídlu nebo vypít horkou kávu. Natož pak aby měly čas na to, jít do fitka. Otázkou je, jestli to jde zvládat dlouhodobě a nezbláznit se z toho. My matky jsme pyšné, že se o všechny dokážeme tak pěkně postarat. Ale nalijme si čistého vína – večer usínáme únavou a už po cestě z koupelny do postele a v posteli padáme do kómatu. Přesto jsme dlouhodobě unavené a ve stresu. Chybějící cvičení, nedostatek spánku a časté špatné stravovací návyky se rozhodně musí někde objevit. Tělo stárne rychleji a riziko vzniku dalších onemocnění je vyšší.

A jak se o ostatní postaráte, když budete vyčerpaná a neMOCNÁ?

Zkusme si dát do hlavy, že pokud se chceme starat o ostatní, musíme se nejdřív postarat samy o sebe. Stačí málo – sehnat si hlídání, rozdělit domácí práce a vyšetřit si hodinku nebo 2 JEN pro sebe třikrát v týdnu.

Tato opravdu drobná změna z vás nedělá sobce a zabráníte tím osobnímu vyhoření. Klíčem k úspěchu a spokojenosti všech je nalezení drobné rovnováhy. Tento faktor bude pro vaše zdraví a váhu opravdu zásadní.Kdy jste si naposledy stoupla před zrcadlo a pochválila se? Na vaše psychické zdraví má špatný vliv i přehnaná sebekritičnost. Tato naše vlastnost může být velkou překážkou v naší cestě za postavou snů.

Nepřidává nám ani společnost, která spíše kritizuje vzhled žen než mužů. Přílišná sebekritika nikam nevede! Když vynecháte trénink nebo si dáte vaše oblíbené (ale opravdu nezdravé) jídlo, nestane se z vás obluda a špatný člověk. Jsme jen lidi, ne stroje. Hodně lidí (a hlavně žen) má tendenci při narušení režimu vzdát celý proces.

,,Když už jsem si tu velkou točenou zmrzlinu dala, tak už je přece jedno, že skočím do Mekáče a dám si velké BigMac menu s Colou. Zítra přece začnu odznova.“

Takhle to vážně nefunguje. Občasné vybočení z kolejí není žádná katastrofa, ale je důležité se co nejdřív do správných kolejí opět vrátit. Čím menší porušení to bude, tím lépe se s ním tělo vyrovná.

Chronický stres a jeho nebezpečí

Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu (stresový hormon) a inzulinu v těle. My máme pak větší chuť na sladké a na jídlo všeobecně. A co to znamená? Jednoduše tloustneme. Kombinace zvýšené hladiny těchto dvou hormonů zapříčiňuje usazování tuku v oblasti břicha a tam je usazování nejnebezpečnější. Navíc vyšší hladiny kortizolu a inzulínu zastavují spalování tuků a podporují jeho ukládání. Navíc může dojít i ke ztrátě svalové hmoty.

A to ještě není bohužel všechno – stres má ještě velký negativní vliv na snižování hladiny růstoveho hormonu (HGH). Pokud máme hladinu kortizolu vysoko a hladinu růstového hormonu nízko, dochází k usazování tuku na břiše a postupně až k obezitě. Zkrátka stres nám leží v žaludku (a kolem něj).

pexels rodnae productions 5542968 od Od Báry: Posilování a stres

Stres z našich životů bohužel nemůžeme úplně odstranit. Ale pokusme se aspoň míru stresu snížit. A jak?Ženy spěte! Spánek léčí a  je to základ celkové duševní pohody a vitality organismu. A ještě při něm dochází k regulaci například růstového hormonu.

Zvyšte svou fyzickou aktivitu. Nejlépe kombinujte silový trénink a kardio (při našem kruháči to zvládnete během 30 minut).

Jezte zdravě a vyváženě

Nezapomeňte v každé porci sníst dostatek ovoce nebo zeleniny a pravidelně doplňovat bílkoviny. Díky tomu nepřijdete o svalovou hmotu a pozitivně ovlivníte hormony.

Najděte si čas samy pro sebe

Vyražte na procházku do přírody, zkuste meditaci,  dojděte si na masáž, mějte sex (ten nezanedbatelně snižuje stres) nebo jen tak „vypněte“.

Smějte se!

Život máme jen jeden a s úsměvem jde všechno líp (vím o čem mluvím).

Doplňky stravy pomůžou

Zařadit můžeme i doplňky stravy, například zelený čaj. Nezapomínejte na dostatek minerálů, zejména hořčíku.Stres je a bude součástí našeho života, ale to neznamená, že se s tím musíme smířit a nic s ním nedělat. Dostatečně spěte, jezte zdravě a výživně, relaxujte a posilujte, ať máte sílu s všudypřítomným stresem bojovat.

Přeju vám vše dobré, Vaše Bára

IMG 20220127 WA0017 od Od Báry: Posilování a stres