Smutný průzkum: Češi se nehýbou a platí miliardy, pohyb není zvykem
V těle máme více než 600 svalů, které pohyb umožňují, ale také potřebují. Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu způsobuje civilizační nemoci, za které platíme nejenom zdravím. Chcete ušetřit do budoucna výdaje za léky a nadbytečnou lékařskou péči? Hýbejte se víc.
- Smutný průzkum: Češi se nehýbou a platí miliardy, pohyb není zvykem
- Cukrovka a vysoký tlak? Tak to nechcete…
- 5 příznaků, že Vám chybí pohyb
- Do konce října si navyšte svůj cvičební plán na all-in
- Jak Vám vychází fitness horoskop roku 2022?
U populace nad 35 let nevydržely sportovní návyky nápor korona pandemie a hýbou se méně.
zdroj: průzkum Multisport
„Pokud by měli Češi více pohybu, bylo by možné snížit náklady na zdravotní péči o 25 až 30 procent. Ušetřili bychom tedy zhruba 150 miliard korun. Česko má velmi vysokou spotřebu léků na obyvatele a také nejvyšší frekvenci návštěv lékařů v Evropě. Větší míra pohybu by mohla snížit užívání léků až o třetinu. Nedostatek pohybu je zároveň jednou z hlavních příčin celé řady vážných nemocí. Třeba riziko infarktu je podle studie z roku 2015 možné snížit až o 35 procent, pokud budeme každý den deset minut cvičit,“ říká profesor Václav Bunc z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK.
Cukrovka a vysoký tlak? Tak to nechcete…
Náklady na zdravotní péči rostou i kvůli tomu, že v Česku za posledních 20 let zhruba o pětinu přibylo lidí trpících obezitou. U těch je až 80procentní pravděpodobnost, že se stanou diabetiky 2. typu a hypertoniky. Diabetiků 2. typu je aktuálně v Česku zhruba milion.
5 příznaků, že Vám chybí pohyb
1) vypoulené oči
Podle lékařů vypoulené oči hrozí nejvíce lidem, kteří mají sedavé zaměstnání. Několikahodinové vysedávání v předklonu u počítače způsobuje zadržení vody v těle. To se mimo jiné projevuje otokem očí, které vypadají, jako by byly vytřeštěné. Opuchlé bývají i jiné části těla, například prsty, kotníky či stehna.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/signaly-nedostatek-pohybu.A210712_092358_zdravi_pet
2) Často zapomínáte
Znáte to, zrovna jste měli na jazyku nějakou myšlenku, ale najednou je pryč. Podobné situace zažíváme všichni. Pokud vám však paměť „vypadává“ častěji, je to znamením toho, že něco není v pořádku.
Podle odborníků bývá častá zapomnětlivost spojována také s nedostatkem pohybu. Je to jednoduché: Při dlouhém sezení či ležení neproudí kyslík do těla v takové míře, jak potřebuje. Proto všechny orgány včetně mozku fungují zpomaleně. Chcete-li si něco zapamatovat, musíte pořádně rozhýbat tělo. To je možná důvod, proč někteří lidé při přemýšlení chodí. Zkuste to také a třeba vám to pomůže.
Co s tím: Podle odborníků nejlépe na paměť zabírá jakékoli aerobní cviční (tedy pohyb, při kterém se trochu zadýcháte). Mozek je totiž velký „žrout kyslíku“ a spotřebuje ho hned celých 20 procent. Ideální je třeba jízda na kole, chůze, ping-pong, zumba, aerobik nebo jakákoli míčová hra (včetně obyčejného házení balónem).
Sportovat byste měli minimálně půl hodiny. Poté se váš mozek občerství a bude schopen lépe myslet, soustředit se nebo i učinit důležitá rozhodnutí.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/signaly-nedostatek-pohybu.A210712_092358_zdravi_pet/2#space-a
3) Zácpa z ucpaných střev
Abyste měli pravidelnou stolici, potřebujete rozhýbat střeva. A to znamená pohyb. Určitě znáte ten pocit, že jdete na procházku a najednou vás překvapí větry. Není to nic zvláštního, protože tělo s přísunem pohybu a kyslíku začne lépe fungovat a zbavovat se toxinů i dalších odpadních látek. Když ho naopak necháváte bez pohybu, zpomalí se jeho metabolismus a může vás začít trápit zácpa.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/signaly-nedostatek-pohybu.A210712_092358_zdravi_pet/3#space-a
4) bolest kloubů
Pohyb je pro klouby důležitý. Uvolňuje je a zlepšuje jejich ohebnost. Zároveň funguje i jako posilovna svalů, které pomáhají kostře nést tělesnou zátěž. Pokud trávíte hodiny u počítače nebo sedavé práce, dochází k přetížení pánevních svalů a kyčelních kloubů. A ty dříve či později začnou bolet.
Odborníci paradoxně doporučují pohyb i lidem, kteří trpí chronickými nemocemi kloubů, jako je artróza (záněty kloubů) nebo osteoporóza (řídnutí kostí). Při pohybu totiž dochází k postupné regeneraci měkkých tkání a chrupavky. Zároveň se oddalují obtíže spojené s nemocí.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/signaly-nedostatek-pohybu.A210712_092358_zdravi_pet/4#space-a
5) přejídání se sladkým a nezvladatelné chutě na sladkosti
Honí vás často mlsná? Snažíte se ji krotit bonbony, sušenkami a jinými dobrůtkami, co najdete v pracovním šuplíku? Zvláštní je, že i když si dáte něco dobrého, za chvíli vás zase začne „svrbět jazyk“.
Odborníci vidí příčinu v pohodlnosti. Nedostatek pohybu totiž často způsobuje psychické problémy (depresi, úzkost) a nespavost. Obojí souvisí s úbytkem energie, kterou se pak snažíte získat zpátky pomocí sladkého. Dobroty z rafinovaných sladidel jsou ale bohužel ošidné, sice se na chvíli cítíte nabití, jenže za krátký okamžik cukr v krvi zase klesne a vy začnete toužit po další sladké dávce.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/signaly-nedostatek-pohybu.A210712_092358_zdravi_pet/5#space-a
Do konce října si navyšte svůj cvičební plán na all-in
- s ALL-IN můžete využívat všechny služby na všech pobočkách. Využijte 4 měsíční all-in a doplaťte rozdíl. Nebo si pořiďte plán do zásoby. Jedno je jisté: v roce 2023 bude cena cvičení vyšší.
- kruhový trénink je základ 3x týdně
- s ALL-IN můžete využít doplňkové kardio aktivity typu BetterBelly a BetterLegs
- speciální programy VacuShape, VibroGym
- nechte se hýčkat lymfodrenážní masáží nebo dejte sbohem celulitidě s rolletic
Podle projektu MultiSport Index celých 32 procent Čechů necvičí či nesportuje vůbec, což je oproti loňsku nárůst o dva procentní body. Naopak počet těch, kteří sportují alespoň jednou týdně (a sem se řadí třeba i delší procházky), je nyní 52 procent, což je ve srovnání s minulým rokem nižší číslo. Podle odborníků nedostatek pohybu zvyšuje výdaje státu na zdravotní péči až o 150 miliard ročně!
Jak Vám vychází fitness horoskop roku 2022?
Podívejte se na svůj fitness horoskop. Je užitečné i zpětně zkontrolovat, co hvězdy pro rok 2022 radí.