fbpx

Síla přírody: Tři jarní bylinky pro vaše zdraví a vitalitu

autor: | 5. 4. 2024

Při procházkách jarní přírodou nebo na vlastní zahradě si už natrháme první letošní bylinky. Mladé a svěží čerstvě utržené rostlinky se dají využít jako léčivky. Dodají nám spoustu vitaminů a dalších cenných látek v přirozené podobě, pročistí organismus, pomohou s jarní únavou nebo s kašlem. Taky si na nich můžeme pochutnat, zdarma a bez pěstování třeba na krajíci chleba s máslem či pomazánkou.

Sedmikráska chudobka

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis), známá drobná rostlinka vypadá tak trochu jako maličká kopretina. Kvete takřka celoročně a téměř všude, nejčastěji na loukách, pastvinách i v zahradním trávníku, jako léčivka je nejúčinnější na jaře.

Účinky sedmikrásky

Sedmikrásky na jaře jsou plné minerálních látek, tříslovin, hořčin, saponinů, silic a flavonoidů, obsahují spoustu vitaminu C. Působí mj. protizánětlivě, detoxikačně a hojivě.

Květy sedmikrásek tedy můžeme na louce rovnou jíst nebo si přikládat na rány. Sbírat je můžeme od března do srpna.

Můžeme si z nich udělat čaj, tinkturu, sirup, med či je usušit do zásoby.

Sedmikráska pomáhá především při:

  • jarní únavě
  • špatné imunitě
  • kašli a rýmě
  • dně a revmatismu
  • bolesti hlavy
  • zánětech močových cest
  • nechutenství a dalších poruchách trávení
  • kožních onemocněních a hmyzím bodnutí
IMG 20240404 123016 od Síla přírody: Tři jarní bylinky pro vaše zdraví a vitalitu
bylinky najdete přímo pod nohama

Medvědí česnek

Medvědí neboli též lesní česnek se užívá zejména kvůli svým léčivým účinkům. Rostlina, která se vyskytuje zejména v Evropě, včetně českého území, je skvělým kořením. Medvědímu česneku se také připisují až magické léčivé účinky. Prvopočátky jeho využití sahají do hluboké historie až ke starým Římanům. Již naši předchůdci věřili, že pomáhá při různých obtížích a byl také považován za zdroj energie.

Za poslední léta o něj výrazně vzrostl zájem, neboť je to opravdový unikát. Má různorodé využití a působí blahodárně na náš organismus. Je bohatý na vitamíny A, B, C, železo, zinek hořčík, vápník a další minerály. Medvědí česnek obsahuje látky, které snižují cukr v krvi, podporuje srdce, je vhodný při nachlazení. Obsahuje také silice a látku alicin, která účinně brzdí růst plísní a hub nebo pomáhá v boji s herpes viry a některými bakteriemi rodů Bacillius, Enterococcus a Streptococcus. Lesní česnek je tedy výborným přírodním antibiotikem a antimykotikem, tzn. že působí proti bakteriím a plísním.

Medvědí česnek je vhodný i do kuchyně

Pomáhá také lidem se zvýšeným cholesterolem a používá se i jako přírodní dezinfekce trávicího traktu a pomáhá při revmatických potížích. Čistí tělo a játra od škodlivých látek.

Oproti kuchyňskému má medvědí česnek mírnější chuť a aroma. Tím, že je jemnější, v menší míře je ideální pro „žlučníkáře“, kteří se obecně česneku raději vyhýbají. Klasický česnek má naopak výraznou ostrou chuť a intenzivní aroma. Je také velice přínosný pro naše tělo. Mimo jiné vyrovnává krevní tlak, pročišťuje cévy, podporuje trávení. Díky němu můžete předcházet rizikům mrtvice či infarktu. A co teprve v kuchyni, kde je naprostou nezbytností.

Můžete ho použít na ochucení pomazánek, polévek, salátů nebo si pochutnat na chlebu s máslem a jen ho na něj lehce posypat. Jeho jemná chuť vás uchvátí.

Snimek obrazovky 9 od Síla přírody: Tři jarní bylinky pro vaše zdraví a vitalitu
bylinky najdete i v lese

Kopřiva dvoudomá

Pokud vás zajímá zdravý životní styl, nepřehlédněte „obyčejnou“ kopřivu. I ta patří mezi mocné bylinky.

Proč zrovna kopřiva?

Roste skoro všude. Spousta lidí ji přehlíží a logicky mají radši voňavou levanduli nebo hojivý heřmánek.

Řeč je o kopřivě dvoudomé, která dokáže vyčistit tělo, pokud si dáte jarní kúru. Do toho, zkuste pár minut vylouhovat čaj, nalít ho do velké termosky a popíjet celý den po doušcích, stačí jeden, dva týdny. Pomůže to proti akné a celkově provede ve vašem těle příjemnou jarní detoxikaci. Kdo by chtěl vědět, na co všechno je kopřiva zdravá, tak ať si přečte dlooouhý seznam.

Kopřiva jako léčivá bylina

V našich podmínkách známe dva druhy kopřivy – kopřivu dvoudomou a kopřivu malou. Obě z nich řadíme mezi léčivé byliny. Liší se v zásadě především velikostí vzrůstu. Jak sám název napovídá, kopřiva malá dorůstá menších rozměrů, přibližně kolem 50cm. Na druhé straně kopřiva dvoudomá umí přerůst až do výšky 150cm.

Již v minulosti se kopřiva používala jako prostředek proti jedům a pálení. Kopřiva je plná výživných látek, díky kterým má blahodárné účinky na lidské zdraví. V jejím nitru se nacházejí vitamíny C, B a provitamin A, jakož i minerály vápník, hořčík či železo. Rovněž obsahuje chlorofyl, kyselinu křemičitou, třísloviny, zlepšující imunitu a serotonin, což je hormon, který má v lidském těle důležitou roli – zajišťovat lepší náladu.

Léčivé účinky kopřivy

Natí kopřivy podpoříte látkovou přeměnu. Léčí močové cesty a kožní choroby. Ukázalo se, že nápomocná je i při krvetvorbě a anémii. Už naše babičky ji uctívali jako lék proti revmatu, skutečně působí nejen protizánětlivě, ale i protirevmaticky. Kopřiva pomůže unaveným lidem dostat se opět do formy, neboť organismus posílí. Vyplatí se používat ji v klimakteriu a při problémech s ním spojenými, ale také před porodem. Kořen působí protizánětlivě a při onemocnění prostaty se doporučuje užívat čaj z něj dlouhodobě.

Působí proti rakovině, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatikem, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná pro diabetiky, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku, podporuje růst vlasů a účinkuje proti jejich vypadávání.

Jednoduché recepty

Pokud kopřivu naložíte ráno do vody, večer ji můžete dát (jak vodu, tak namočenou kopřivu) do velkého hrnce, nechat dojít až k varu a pak hned vypnout. Až nálev vychladne na příjemnou teplotu, sedněte si pohodlně do křesla, vše nalijte do lavoru a vykoupejte si zhruba 20 minut nohy. Tuto dobu není potřeba nijak měřit, nálev během koupele vychladne a až bude nepříjemně studený, nohy vyndáte. Budete koukat, jak příjemné to je, nohy se potom cítí odpočaté a uvolněné.

Nebo, pokud vás trápí mastné vlasy, do hrnce dejte opět kopřivu, přiveďte k varu a pak vyndejte rostlinu ven, nechte chvíli zchladnout a vlasy v tom krásně vykoupejte. Kopřiva odmastí.

Uctívaná rostlina

Kopřiva byla známá a uctívaná už ve starověku.

„Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, pěstovali by jen kopřivu.“

Zkrátka, nepřehlížejte tuto rostlinu jen proto, že je tak pálivá. Stačí vzít rukavice, košík, nůžky a vyrazit. Nebude těžké ji najít, vyhýbejte se místům hned u silnice. Ideálně sbírejte na slunném místě odpoledne, okolo 14. hodiny. Nejlepší je sbírat v dubnu, potom v květnu do 20.5. Rostlina je totiž mírně jedovatá, ale spařením vodou se toxické látky rozkládají.

Takže nepodceňovat kopřivu. Je to velice silná bylina. Lovu kopřiv zdar! A nezapomeňte na rukavice 🙂