fbpx

Jarní detox: Ano nebo ne?

autor: | 29. 3. 2024

Ve vzduchu je cítit jaro, i když zima ještě prý nekončí. Taky cítíte tu únavu a zároveň energii, taky máte najednou pocit, že by to chtělo vysmýčit a připravit na novou sezónu?

Říká se, že když si uklidíte doma, uklidíte si i v duši a něco na tom asi bude. Jarní úklid je takový očistný rituál, kdy se člověk najednou probudí a zatouží po změně, vyvětrat tu zatuchlost z období, kdy se nedalo pořádně větrat.

A s tím souvisí i detox těla…

Jarní detox ano nebo ne?

S jarními dny přichází jarní teploty, delší dny, paprsky jarního sluníčka a rozkvetlé první květiny. Ale pozor… S jarními dny přichází i jarní depka. Najednou jakoby se v nás něco probudilo… Možná si přestaneme nalhávat, že novoroční předsevzetí letos do léta ještě zvládneme, a místo toho se radši rovnou vrhneme po hlavě do diety. Ze všech instagramových profilů, televizních pořadů, časopisů i facebooku na nás všude vyskakuje, že je potřeba na jaře tělo hlavně pročistit.

Půjde to i bez detoxu!

Za 3 měsíce se dá udělat pokrok lehkou úpravou stravy a pravidelným pohybem!

Zkuste odlehčená jídla, menší porce, pravidelný silový trénink 3x týdně. A ve volných dnech dostatek pohybu venku: běh, kolo, procházky s rodinou v přírodě. Nebo se projděte Prahou v neděli ráno jako turisti, nachodíte dost…

IMG 20230907 170941 - Jarní detox: Ano nebo ne?
Jarní detox v přírodě

Jarní detox jako životní nutnost

Kdo se na jaře nedetoxikuje, je out? Jsou ale často nesmyslně přísné diety, či dokonce úplné hladovění dobré pro naše tělo? Už jste možná slyšela o tom, jak život na šťávách, bylinkách a koktejlech nebo dokonce výplachy střev pomůžou. A že zbaví náš organismus všech jedovatých látek, které se v něm přes zimu nahromadily? Široká nabídka různých možností detoxikace představuje hlavně úspěšnou detoxikaci našich peněženek.

Ať je léto nebo zima, s detoxem je nám prima?

Náš organismus nečeká na žádný jarní detox. Má velmi robustní detoxikační systém, který PŘIROZENĚ eliminuje toxické látky a zplodiny metabolismu 24 hod denně, 365 dní v roce. Tento “magický” systém zahrnuje játra, ledviny, trávicí trakt, lymfatický systém, plíce a kůži každé z nás. Tyto tělesné systémy nečekají na to, až si dáte zelený ječmen nebo bylinky, ale neustále (i když spíme) odstraňují všechny “toxické” látky.

Detox nechte pro závisláky!

Na detox chodí lidi co mají problém s alkoholem, drogami nebo s velkým množstvím léků. Ti do sebe dostávají toxiny, ti ho potřebují.

My ženy z Aura Fit, co žijeme zdravě, intenzivní detoxikace nepotřebujeme.

f80b64db63984d9a4c8e5a7bd3bc1492 - Jarní detox: Ano nebo ne?
Zelený ječmen pro detox neškodí, ale nemělo by to být jediné jídlo dne.

Ale „sousedka“ po detoxu zhubla

Jasně, ale proč? Tím, že začnete užívat místo běžné stravy ovocné šťávy a vychytávky, nejspíš snížíte příjem živin. A tudíž se dostanete do kalorického deficitu. Také navýšíte příjem vlákniny a samozřejmě zde funguje placebo efekt. Pokud přidáte nějaké „detoxikační“ čaje, ty mají často diuretické, ale i projímavé účinky.

A začnete se zbavovat vody. Poklesnou glykogenové zásoby, vyprázdní se střeva a to má za následek krátkodobý pokles hmotnosti.

Hrozící zdravotní rizika

Může se stát, že z velkého množství přísunu ovocných šťáv si rozhodíte střevní mikrobiom. V další řadě na ovocno-zeleninových šťávách přijímáte opravdu velké množství cukru. U 5 ovocných freshů to dělá zhruba 200g CUKRU. Detox může mít i další negativa. Přísunem ovocných a zeleninových šťáv vyřadíte z vašeho jídelníčku tuky a bílkoviny, které jsou pro ten náš detoxikační systém nezbytně důležité: a hlavně JÁTRA bez aminokyselin nejsou schopny svou práci odvádět pořádně.

Žijte zdravý životní styl, upravujte váhu postupně a aktivně se hýbejte! A pijte vodu!

IMG 20230907 180537 - Jarní detox: Ano nebo ne?
detox pojměte rozumně a zdravě

Doba půstová

😉 V poslední době se do většího povědomí dostávají půsty. Postit se můžeme třeba v den úplňku, před Velikonocemi nebo přes den a v noci v „okně nejezení“ (přerušovaný půst)… V přiměřenosti je KRÁSA! Primárním cílem detoxikací se dnes skutečně stává úbytek hmotnosti a ženy se velmi často pohybují až na hranici extrémů.

Úplné hladovění a dlouhodobější extra přísné půsty se nevyplácejí zdravým lidem, natož nemocným. Hladovění může nejen oslabit imunitu, ale také být i spouštěčem některé z poruch příjmu potravy. Například nebezpečné bulimie, která se projevuje záchvatovitým přejídáním a následným úmyslným vyvoláváním zvracení či třeba průjmu.

Místo radikálních omezení zkuste TIPY NA ZDRAVÉ RITUÁLY:

Digitální detox

V dnešním uspěchaném světě je čím dál tím důležitější hledat způsoby, jak najít vnitřní klid a rovnováhu. Neustálé používání mobilních telefonů a sociálních sítí může negativně ovlivňovat naše mezilidské vztahy, koncentraci, spánek i duševní zdraví.

Vytvoření rovnováhy mezi online světem a skutečným světem je klíčem k nalezení vnitřního klidu a harmonie. V dnešním hektickém světě je najít vnitřní rovnováhu a zklidnění stále důležitější. Jeden z nejúčinnějších způsobů, jak toho dosáhnout, je odpojení od mobilních zařízení a sociálních sítí. Nechte si čas na to, abyste se odpojily od mobilních zařízení a sociálních sítí a věnovaly se sobě samým.

Zde je několik tipů, jak se zklidnit a nalézt vnitřní rovnováhu: