fbpx

Odhaleno pro letní hubnutí 1/2: Jak postupovat správně a Bářin příběh

autor: | 9. 7. 2024

Toužila jste do léta shodit pár kilogramů, ale nevyšlo to? Nezoufejte! Letní hubnutí je Vaše další příležitost.

Léto je TOP doba pro Vaše nové stravovací návyky a styl života
Bářin příběh: letní hubnutí se mi už povedlo loni.

I když je možné, že letos předvedete své plavky s pár přebytečnými kily, neznamená to, že byste měla vzdát snahu o formování postavy a utápět se v zmrzlině. Stejně tak si ale nemusíte kazit letní dny ještě přísnější dietou než na jaře. Léto nám totiž nabízí skvělé spojence.

O prázdninách máme možnost více sportovat, je všude dostatek lahodné zeleniny a horko často potlačuje chuť k jídlu. Také během dovolené omezujeme stres, který často řešíme sladkostmi nebo skleničkou vína. Nejprve je však potřeba pochopit, proč jarní hubnutí nevyšlo.

Obsah

Chyby letos vynechte pro letní hubnutí bez výčitek: Jak se nenechat odradit?

Chcete se pustit do hubnutí, ale děsí vás, že zase ztroskotáte? Nebojte se, nejste samy! Mnoho žen středního a staršího věku se setkává s podobnými překážkami. Dnes se podíváme na jeden z nejčastějších důvodů neúspěchu: nejasnou motivaci.

Proč je motivace důležitá nejen pro letní hubnutí?

Motivace je hnací silou, která vám pomůže překonat překážky a dotáhnout hubnutí do konce. Pokud nevíte, proč vlastně hubnete, je snadné se vzdát, když se objeví první potíže.

Jak si definovat motivaci?

 • Zamyslete se nad svými cíli pro letní hubnutí. Proč chcete zhubnout? Chcete se cítit zdravěji? Změnit svůj vzhled? Získat více energie? Pomůže to zlepšit letní hubnutí.
 • Napište si své cíle na papír. To vám pomůže je lépe si uvědomit a zůstat motivováni.
 • Mluvte o svých cílech s přáteli a rodinou. Jejich podpora vám bude velkou oporou.
 • Vizualizujte si svůj úspěch. Představte si, jak se budete cítit, až dosáhnete svých cílů.

Pamatujte: Hubnutí je cesta, ne cíl. Někdy se vám bude dařit více, jindy méně. Důležité je nevzdávat se a jít dál. S trochou snahy a pevnou vůlí se vám podaří dosáhnout svých cílů a cítit se skvěle ve svém těle!

Letní hubnutí bez hladovění: Proč striktní diety nefungují?

Snažíte se zhubnout, ale kila nejdou dolů? Nebo se vám podaří pár kilo shodit, ale pak je zase rychle naberete zpátky? Možná děláte stejnou chybu jako mnoho žen – hladíte se.

Místo hladovění zkuste tyto tipy:

 • Jezte pravidelně a vyváženě. Snažte se jíst 5-6 menších jídel denně a zaměřte se na celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, libové bílkoviny a zdravé tuky. Letní hubnutí půjde snáz.
 • Cvičte s rozumem. Pravidelný pohyb je důležitý pro zdraví a hubnutí, ale nepřehánějte to. Vyberte si aktivity, které vás baví a dělejte je s mírou.
 • Naslouchejte svému tělu. Pokud máte hlad, jezte. Pokud jste unavená, odpočiňte si. Neignorujte signály svého těla.
 • Buďte trpěliví. Hubnutí je proces, který vyžaduje čas a úsilí. Neočekávejte zázraky přes noc.

Pamatujte, že nejdůležitější je zdraví a spokojenost.

Než začne Vaše letní hubnutí, poraďte se se svým lékařem.

S trochou snahy a zdravého rozumu se vám podaří dosáhnout svých cílů a cítit se skvěle ve svém těle!

Letní hubnutí: Kolik jíst a hýbat se?

Chcete zhubnout, ale nevíte, jak na to? Nebojte se, nejste samy! Mnoho žen středního a staršího věku se potýká s podobnými otázkami. Dnes se podíváme na základní principy hubnutí: kalorický příjem a výdej.

Jak funguje letní hubnutí?

Představte si vaši váhu jako váhu, přístroj. Pokud do ní dáváte stejně energie, kolik z ní spotřebujete, váha se nehne. Pokud chcete zhubnout, musíte dát do váhy méně energie, než kolik z ní spotřebujete. Toho dosáhnete snížením příjmu energie (jídlo a pití) a zvýšením výdeje energie (pohyb).

Kolik energie mám přijímat pro letní hubnutí?

Množství energie, které potřebujete pro hubnutí, se liší v závislosti na vašem věku, výšce, váze a aktivitě. Průměrná žena však bude hubnout na příjmu 6 000 – 7 000 kJ denně. To je poměrně příjemný a udržitelný energetický deficit, který vám pomůže zhubnout 2 – 3 kg za měsíc.

Pamatujte: Letní hubnutí je cesta, ne cíl. Někdy se vám bude dařit více, jindy méně. Důležité je nevzdávat se a jít dál. S trochou snahy a pevnou vůlí se vám podaří dosáhnout vašich cílů a cítit se skvěle ve svém těle!

Další tipy pro letní hubnutí:

 • Veďte si deník stravování a cvičení. To vám pomůže sledovat váš pokrok a dělat nezbytné úpravy.
 • Nechte se inspirovat zdravými recepty. Na internetu i v kuchařkách najdete mnoho skvělých nápadů.
 • Vyhledejte podporu. Spojte se s přáteli nebo rodinou, kteří také chtějí zhubnout. Nebo se obraťte na nutričního specialistu či trenérku.
Bazaart3 1024x1024 1 od Odhaleno pro letní hubnutí 1/2: Jak postupovat správně a Bářin příběh

Letní hubnutí: Ideální čas na cvičení!

Léto je tady a s ním i skvělá příležitost hýbat se a zlepšit si kondici. Konečně máme více času na sebe a venkovní aktivity, oproti sezení v kanceláři během celého roku.

Začněte s pohybem a pocítíte se skvěle!

Mnoho žen středního a staršího věku si neuvědomuje, jak moc jim prospěje pohyb. Pravidelná fyzická aktivita vám pomůže:

 • Zhubnout a zpevnit tělo. I mírné cvičení, jako je chůze nebo plavání, vám pomůže spálit kalorie a budovat svaly.
 • Zlepšit náladu a snížit stres. Pohyb uvolňuje endorfiny, které mají povzbuzující účinky.
 • Zvýšit hladinu energie. Cvičení vám dodá energii a zlepší váš celkový pocit pohody.
 • Snížit riziko chronických onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá předcházet srdcovým chorobám, cukrovce 2. typu a některým druhům rakoviny.
 • Zlepšit kvalitu spánku. Cvičení vám pomůže usnout a lépe se vyspat.

Tipy pro letní hubnutí a cvičení:

 • Vyrazte do parku. Choďte, běhejte, jezděte na kole, cvičte jógu… Možností je mnoho!
 • Využijte vodní sporty. Plavání, aqua aerobik, veslování… Vodní sporty jsou ideální pro horké letní dny.
 • Zapojte se do skupinových aktivit. Cvičení s přáteli nebo v kurzu je zábavnější a motivuje vás k dosažení vašich cílů.
 • Nezapomeňte na protahování. Protahování po cvičení je důležité pro uvolnění svalů a předcházení zraněním.

Pamatujte: Nejdůležitější je začít a hýbat se. I malé krůčky vedou k velkým cílům. Užijte si léto a udělejte něco pro své zdraví a pohodu!

A co jíst?

Zdravá strava je důležitou součástí zdravého životního stylu. Zaměřte se na dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a libových bílkovin. Omezte sladké, tučné a slané potraviny. Pijte dostatek vody, abyste byli hydratovaní.

nordic walking Barbora Makosova od Odhaleno pro letní hubnutí 1/2: Jak postupovat správně a Bářin příběh

Zelenina pro štíhlou linii podpoří letní hubnutí!

Léto je tu a s ním i hojnost čerstvé zeleniny! Ať už ji pěstujete sami na zahradě, kupujete na farmářských trzích nebo v obchodě, teď je ten nejlepší čas zařadit ji do svého jídelníčku a podpořit tak hubnutí i celkové zdraví.

Proč je zelenina tak skvělá pro letní hubnutí?

 • Je nízkokalorická. Zelenina obsahuje málo kalorií, takže si ji můžete dopřát v hojnosti bez obav z přibírání.
 • Je bohatá na živiny. Zelenina je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou nezbytné pro zdravé fungování organismu.
 • Zasytí vás. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zelenina zasytí na delší dobu a pomůže vám tak kontrolovat chuť k jídlu.
 • Je chutná a osvěžující. V létě si vychutnejte různé druhy zeleniny v syrovém stavu, v salátech, smoothie nebo tepelně upravenou.

Kolik zeleniny jíst?

Světová zdravotnická organizace doporučuje konzumovat 600 g zeleniny a ovoce denně, přičemž zeleniny by mělo být více než ovoce (v poměru 2:1). Během hubnutí si ale klidně dopřejte i kilo zeleniny denně!

Nezapomeňte: Dostatek zeleniny v jídelníčku vám pomůže nejen pro letní hubnutí, ale také se budete cítit zdravěji a energičtěji. Využijte letní hojnost a dopřejte si zeleninu v nejrůznějších podobách!

A co pít?

Doplňte svůj jídelníček dostatkem vody a neslazených nápojů. Voda je nezbytná pro správné fungování organismu a pomáhá zrychlit Vaše letní hubnutí.

Letní hubnutí podpoříte spoustou zeleniny a také můžete více ovoce

Ovoce v létě: S chutí a s mírou!

Letní ovoce je plné vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou důležité pro naše zdraví. Navíc obsahuje méně cukru než ovoce z jiných ročních období. To z něj dělá ideální doplněk jídelníčku i během hubnutí.

Kolik ovoce si můžeme dopřát?

Při hubnutí se doporučuje konzumovat přibližně 250 g ovoce denně. U druhů s vysokým obsahem vody, jako je meloun, si můžeme dopřát i 400 g. U sladších druhů ovoce, jako jsou meruňky, broskve nebo hroznové víno, je vhodné se držet na 200 g denně.

Nezapomeňte: I když je ovoce zdravé, obsahuje také cukr. Pokud chcete zhubnout, je důležité dodržovat doporučené porce a nepřehánět to.

A co pít?

Doplňte svůj jídelníček dostatkem vody a neslazených nápojů. Voda je nezbytná pro správné fungování organismu a pomáhá při hubnutí.

Horko a hlad: Jak jíst v letních dnech?

V horkých letních dnech se cítíme unaveněji a méně máme chuť k jídlu. To je přirozené, protože se naše tělo snaží ochladit a šetřit energií.

Důležité je ale nepřehánět to a nepůstovat! I když nemáme hlad, měli bychom jíst menší porce jídla a svačin po celý den. Tím předejdeme večernímu „vlčímu hladu“, kdy bychom se mohli přejíst nezdravých potravin.

Co pít?

V horku je nejdůležitější pít dostatek tekutin. Ideální je čistá voda, která pomáhá regulovat tělesnou teplotu a předcházet dehydrataci. Můžete si do vody přidat i kousek citronu nebo okurky pro osvěžení.

Co jíst?

V letních dnech se zaměřte na lehká a osvěžující jídla, která vám dodají energii a zasytí vás na delší dobu. Dobrou volbou jsou:

 • Zelenina a ovoce: Jsou plné vitamínů, minerálů a vlákniny, které jsou důležité pro zdravé fungování organismu. V létě si dopřejte sezónní ovoce a zeleninu, jako jsou jahody, borůvky, rajčata, okurky a papriky.
 • Celozrnné potraviny: Dodají vám energii a vlákninu, která vás zasytí na delší dobu. Dobrou volbou je celozrnné pečivo, těstoviny, rýže a ovesné vločky.
 • Libové bílkoviny: Pomohou vám udržet svalovou hmotu a zasytí vás. Dobrou volbou je maso, ryby, vejce, tofu a luštěniny.
 • Zdravé tuky: Dodají vám energii a pomohou vám vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích. Dobrou volbou jsou ořechy, semínka, avokádo a olivový olej.

Tipy:

 • Připravujte si jídla dopředu. Tak budete mít vždy po ruce něco zdravého na zub.
 • Jezte menší porce častěji. To vám pomůže udržet si hladinu cukru v krvi a zabrání to přejídání.
 • Nezapomeňte na svačiny. Můžete si vzít s sebou ovoce, zeleninu, ořechy nebo jogurt.
 • Vyhýbejte se sladkým a slaným jídlům. Tyto potraviny vás sice zasytí na krátkou dobu, ale pak budete mít brzy znovu hlad a budete se cítit unaveně.
 • Pijte dostatek tekutin. I když nemáte žízeň, pijte vodu po celý den.

Bářino letní hubnutí 2023: Cesta k lehčímu a zdravějšímu Já

Léto se blížilo a Bára se s ním blížila i k hranici, která ji dělila od spokojenosti se svým tělem. Po zimních měsících plných lenošení a sladkostí se cítila těžkopádná a nesvobodná. V zrcadle už neviděla tu energickou a sebevědomou ženu, kterou kdysi byla.

„Dost!“ řekla si jednoho rána odhodlaně. „Léto je tady a já se ho chci užít naplno!“

A tak se pustila do letního hubnutí. Začátky nebyly jednoduché. Musela se oprostit od starých návyků, naučit se vařit zdravě a najít si pohybovou aktivitu, která ji bude bavit.

 • Zpočátku to znamenalo vyřazení sladkostí a smažených jídel. Místo nich si Bára začala připravovat lehké saláty, zeleninové omelety a celozrnné sendviče. Snažila se pít dostatek vody a omezila konzumaci alkoholu.
 • Pohyb se stal nedílnou součástí jejího dne. Začala chodit na procházky do parku, plavat v bazénu a jezdit na kole. Postupně přidávala i cvičení doma, s využitím vlastního těla nebo fitness pomůcek.

První výsledky se dostavily už po několika týdnech. Bára zhubla pár kilo, cítila se lehčí a energická. Začala se jí líbit v zrcadle, a to ji motivovalo k dalšímu snažení.

Na konci léta Bára dosáhla svého cíle. Zhubla 8 kilo a cítila se skvěle ve svém těle i v duši. Léto pro ni nebylo jen o dovolené a opalování, ale i o cestě k sobě samé.

Bárin příběh je inspirací pro všechny, kteří chtějí změnit svůj životní styl a zhubnout. Ukazuje, že s trochou snahy a odhodlání je možné dosáhnout velkých věcí.

Důležité je najít si cestu, která vám bude vyhovovat a která vás bude bavit.

Léto je ideálním obdobím pro začátek! Sluníčko a teplé počasí vás lákají ven a motivují k aktivitě. Navíc je k dispozici spousta čerstvého ovoce a zeleniny, které vám pomohou s zdravým stravováním.

Tak se nenechte odradit a pusťte se do toho! Léto s sebou přináší nové možnosti a vy si zasloužíte cítit se skvěle!

 • Bářino hubnutí s sebou přineslo nejen fyzickou změnu, ale i obrovskou radost a spokojenost. V zrcadle už neviděla nespokojenou ženu, ale krásnou a sebevědomou osobu, která se nebojí jít za svými sny.
 • Bářina rodina ji v jejím úsilí od začátku podporovala. Partner a děti s ní chodili na procházky, plavat a jezdit na kole. Všichni se těšili na společné chvíle a zdravé jídlo, které Bára připravovala.

Když Bára dosáhla svého cíle, celá rodina s ní oslavovala. Byli na ni nesmírně hrdí a těšili se z jejího štěstí. Bára se stala inspirací pro všechny v jejím okolí a ukázala, že s trochou snahy a odhodlání je možné změnit svůj život k lepšímu.

Bářin příběh je důkazem toho, že hubnutí není jen o číslech na váze, ale především o změně životního stylu a cestě k vnitřní spokojenosti.

Ať už se chystáte na letní hubnutí, nebo chcete jen zlepšit svůj životní styl, Bářin příběh vám může být inspirací.

Nebojte se jít za svými sny a věřte, že se vám podaří dosáhnout velkých věcí!