fbpx

Fit fat: S 3-4 kily navíc můžete být fit

autor: | 5. 11. 2022

Fit fat: Kila, která nezpůsobují zdravotní problémy, si klidně nechte

V těle máme více než 600 svalů, které pohyb umožňují, ale také potřebují. Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu způsobuje civilizační nemoci, za které platíme nejenom zdravím. Chcete ušetřit do budoucna výdaje za léky a nadbytečnou lékařskou péči? Hýbejte se víc.

To, že je obezita nebezpečná, víme všechny. Je to příznak nezdravého životního stylu a ohrožuje nás. Co když ale existují ženy, které jsou i přes svá kila navíc zdravé a fit? Takzvaně fit fat?

Fitfat nebo unfit unfat?

Urputná snaha dostat se do norem štíhlosti a shodit i kila, která problém nepředstavují, bývá kontraproduktivní a zdraví nepřispívá. Ne každé kilo nadváhy představuje zdravotní riziko. Hubená žena, která má „štěstí“, že může sníst cokoli a přesto nepřibere na tom může být zdravotně i hůř než ženy s nějakými těmi kily navíc. Pokud je žena přirozeně hubená, ale stravuje se nezdravě a nehýbe se, může mít podstatně vyšší riziko například vzniku srdečních onemocnění než žena silnější, která žije zdravě. To, že jste silnější, rozhodně neznamená, že musíte být v horší formě.

S fit fat můžete dát osobní váhu do kouta

Odborníci se shodují na tom, že to, co vám ukazuje ručička na váze, rozhodně není nejdůležitější měřítko. Mnohem podstatnější je váš životní styl. Kila navíc nejsou vždy ukazatelem toho, jak se lidé stravují nebo zda sportují. 

Chcete být fitfat? Zásadní je tělesná aktivita 

I když budete  jíst zdravě, neznamená to, že zhubnete. Zdravé se totiž vždy nerovná dietní. U hubnutí jde především o příjem kalorií. Pokud budete přijímat víc kalorií, než přes den stihnete spálit, kila dolů nepůjdou ani se sebezdravějším jídlem. To ale není to důležité. I s pár kily navíc můžete být dokonale fit fat. Zásadní je totiž vaše aktivita.

Sportující silnější žena bude mít více aktivní svalové hmoty než ,,hubeňourka“, které sport vůbec nic neříká. Pro fit fat zdravě fungující tělo je totiž důležité, kolik této aktivní svalové hmoty má. Díky svalům máte rychlejší metabolismus… A méně celulitidy. Když jste fit fat, snižujete výskyt bolestí zad a kloubů a jste méně náchylné ke zranění. Ženy, které jsou fit fat, pravidelně cvičí, mají zpevněné svaly a pevnější vazy a šlachy. 

Fit Fat Style: Nemusíme být nutně štíhlé, ale musíme se pravidelně hýbat
Fit Fat Style: Nemusíme být nutně štíhlé, ale musíme se pravidelně hýbat

Fitfat ženy více vydrží 

Představte si krizovou situaci… Životní podmínky vás z nějakého důvodu donutí se přesunout x km daleko. Je to opravdu krizová situace, takže jste se ocitly bez dopravních prostředků a jediná možnost je do bezpečného útočiště dojít pěšky. My maminky s malými dětmi (často fit fat), bychom měly často zátěž navíc, protože malé nožky nejsou schopny ujít počet potřebných kilometrů k cíli.

A teď si samy vyhodnoťte, které ženy by měly větší šanci. Ženy fit fat, pro které tukové zásoby poskytují zdroj síly a energie nebo vyzáblé ženy, které nemají ani sílu, aby došly samy? Upozornění: Je to jen představa krizové situace. Není vůbec založena na reálných skutečnostech.

BMI versus fit&fat

V minulém století začali lékaři pro určování zdravé váhy využívat BMI neboli Body Mass Index. Ale svaly váží při stejném objemu víc než tuk. Podle BMI skončili například někteří vrcholoví atleti v kolonce obézní :-). Výzkum zaměřený na vztah mezi BMI a metabolickým zdravím, který sledoval krevní tlak, hladinu glukózy a cholesterol ukázal, že polovina podle výpočtu obézních testovaných je v reálu plně zdravá. Zatímco 30 % „zdravě vážících“ respondentů má zdravotní obtíže.

Tipy pro cvičení fit fat žen

1. Poslouchejte svoje srdce. 

Používejte chytrý náramek a hlídejte si svůj srdeční tep, abyste se pohybovaly v zóně spalování tuků a nedostaly se za bezpečnou hranici. Naučte se kontrolovat svůj dech.

2. Zmírněte zátěž

Orbitrek, rotoped a pístové stroje tolik nezatíží vaše už tak unavené svaly.

Bára pohyb miluje, už se připravuje na výzvu a chce shodit nabraná kila po dětech
Na pístových strojích posilujete svaly vlastní vahou s nastavitelným odporem pístu

3. Naučte se dělit

Pokud nezvládnete hodinový běh, rozdělte si svůj kardio trénink na tři dvacetiminutové části.

Jak poznat, jestli jste fit fat?

Jak jste na tom Vy?

——— jste fit?

————- jste fit fat?

——————- jste unfit?

Jestli jste v kondici, poznáte třeba podle toho, jak se cítíte, když dobíháte autobus. Fit fat ženám to nedělá větší problém. Ženu v dobré kondici pohyb nezaskočí. Pokud jste fit fat, měly byste vyjít do druhého patra domu nebo doběhnout tramvaj bez popadání dechu ještě pět minut poté.

Pokud zvolíte jakoukoliv možnost a ještě nejste členkou našeho Aura Fit Lady Clubu, zaregistrujte se na trénink s trenérkou ZDARMA.

U nás si přijdou na své ženy všech výše uvedených kategorií.
Chcete být fit fat nebo fit?
Chcete být fit fat nebo fit?