fbpx

Druhy diet pro ženy

Nejvhodnější dieta je individuální dieta, kterou si žena postupně vytvoří vysledováním a následným respektováním souvislostí mezi tím co snědla, (a také v jakých souvislostech to snědla) a tím, jak se pak cítila.

Dieta podle krevních skupin

Vychází z rozdělení lidstva podle údajného historického původu krevních skupin, o kterých se tvrdí, že byly utvářeny stravovacími návyky. Rozdělení vypadá takto: skupina 0 – lovci, skupina A – zemědělci, skupina B – kočovníci, skupina AB – směs kočovníků a zemědělců.

Jednodruhová dieta

Celý den jíte pouze jednu potravinu, a to v libovolném množství. Nejčastěji to bývá pouze rýže, nebo jen jablka či vejce. Nedá se držet dlouho, protože by se začaly projevovat zdravotní problémy. Po vysazení se dají předpokládat sklony k jo-jo efektu. Při opakování této diety si zahráváte se svým zdravím.

Zónová dieta

Ve stravě dodržujete přesný poměr mezi sacharidy, tuky a bílkovinami (40 % sacharidů, 30 % bílkovin, 30 % tuků).
Pokud je dieta správně sestavená, sacharidy jsou přesunuty do dopoledních hodin a do oběda, pak je to velmi vhodná forma diety, kterou můžete držet dlouhodobě. Není založena na nesmyslech a nebudou vám při ní chybět důležité živiny.

Ananasová dieta

Spočívá v údajné schopnosti fermentu bromelainu pomáhat při spalování tuků. Bromelain se pravda v ananasu nachází, ale ne v sladkém mase plodu, nýbrž v kmenu. Lze jej koupit i ve formě výtažku. Nevýhodou je že, sladká část ananasu je pochopitelně plná ovocného cukru fruktozy.

Středomořská dieta

Nejde ani tak o dietu, tedy systém, který by měl nějaká striktní pravidla, natož přesně určený a sestavený jídelníček. Jedná se spíše o určitý životní a stravovací styl, který může – při správném pochopení – vést nejen k přiměřeným váhovým úbytkům, ale také ke zlepšení celkového zdraví.

Princip diety tkví v jednoduchém a lehkém stravování po vzoru obyvatel přímořských oblastí. V jídelníčku dominuje ovoce a zelenina, bílé maso, ryby, olivový olej, luštěniny a bylinky.

Dělená strava

Původní návrh diety podle Dr. Haye vypadal poněkud jinak, než byl u nás prezentován, ale princip je tento: opět se oddělí uhlohydráty od tuků a každé se konzumuje jindy. V některých variantách stačí 4 hodiny po sobě, v jiných musí odstup trvat celý den. Nedochází pak údajně k hnití ve střevech, plynnatosti atd.

Dieta podle Antónie Mačingové

Začnete s detoxikací organismu, která trvá přibližně čtyři týdny, poté pokračujete s udržovací fází. Jídelníček máte jasně daný. Obsahuje hodně syrové zeleniny a zeleninových jídel.

Relativně pravidelná strava s dostatečným příjmem vlákniny. Jídelníček je podrobně rozepsán i s jednotlivými recepty. Někteří lidé se po této dietě cítí lépe, zredukují váhu a jsou spokojení.

Atkinsova dieta

V jídelníčku nejsou skoro žádné sacharidy. Porce jsou přiměřené, jsou dovoleny tučné uzeniny, vejce, čokolády s vysokým procentem kakaa. Množství sacharidů za den by nemělo překročit 20 g.

Pro zdravé lidi má výborné účinky. Redukuje se převážně tuková hmota, svalová se zachovává. Po vysazení však může nastat jo-jo efekt.

Nízkokalorická dieta

Za den smíte sníst pouze 200–800 kcal. S takto malým příjmem energie se dostavuje často hlad.

Dieta je výživově velmi deficitní, nedá se držet delší dobu. Po návratu ke svým předchozím jídelním zvyklostem přichází rychlý nárůst váhy na původní hodnotu.

Proteinová dieta

Princip diety je velice jednoduchý: přijímáte více bílkovin na úkor sacharidů. Jednoduše nahradíte některá jídla každý den proteinovými pokrmy. Například nebudete obědvat pokrm složený ze sacharidů, proteinů a tuků, tedy například pečené kuřecí stehno s rýží, ale pouze proteinový koktejl.

Paleo dieta

Hlavní myšlenka paleo stravy je návrat k přirozeným potravinám bez chemie a konzervantů, snížení zrn a sacharidů ve stravě a navýšení tuků, zeleniny a bílkovin.

Zastánci tohoto stylu tvrdí, že lidé nejsou dostatečně adaptováni na novodobé potraviny, jako je obilí, mléko, cukr a všechny průmyslově zpracované potraviny.

Principem diety je stravování hlavně masem, rybami, zeleninou, ovocem, ořechy a různými kořínky.

Rotující dieta

Vychází z principu, kdy ve dnech 2 konzumujeme průměrnou dávku sacharidů, ve dnech 1 nízkou a ve dnech 3 vysokou dávku sacharidů. Také známá jako sacharidové vlny.

Banánová dieta

Je zajímavou dietou, kdy můžete zhubnout 2 kg během pěti dnů. Během diety jíte pět porcí denně, ve kterých jsou zahrnuty minimálně 3 kusy banánu.

Ukázkový jídelníček:

První den snídaně: 1 krajíc tmavého chleba, 1 vajíčko, 1 banán svačina: bílý jogurt oslazený lžičkou medu a 1 banán oběd: 100 g grilovaných nebo pečených krůtích prsíček, brambory, banán svačina: sušené banánové kolečka (5 ks) večeře: 200 g salátu ze zelí, mrkve a papriky, + 1 banán.

Krabičková dieta

Krabičková dieta je založena na tom, že vám bude chodit domu nebo do práce jídlo v krabičkách a vy jej jíte. Jídlo je (mělo by být) vyvážené a energie se pohybuje kolem 5 000 kJ pro ženy a 7 000 kJ pro muže.

Hollywoodská 48 hodinová zázračná dieta

Tajná formule sestávající z ovocných šťáv a dření s dodatkem vitamínů a minerálů má způsobit, že po dvou dnech ztratíte 5 kg tuku. V reálném světě taková věc může nastat jen v případě, že byste si uřízli na cirkulárce půlku zadku.

Co při této dietě skutečně můžete ztratit, je hodně vody a trochu svalové hmoty. Vodu zase načerpáte, takže se váhový výkyv vyrovná. Místo svalové hmoty, pokud nebudete cvičit, vám naroste sádlo.

Dieta ze South Beach

Zjednodušeně by se o tého třífázové dietě dalo říci toto: málo tuků, málo sacharidů, hodně vlákniny. První fáze je nejpřísnější, kdo ji ale překoná, neměl by mít pak potíže stravovat se optimálně třeba i celý život, udržet si rozumnou váhu a žít mnohem zdravěji.

DASH dieta

DASH dieta klade důraz na omezení konzumace nasycených tuků, cholesterolu a obecně tuků. Dále se v dietě redukuje množství sodíku a to podle dvou hladin do 2,3 g a do 1,5 g sodíku za den.Vhodné je jíst pět až šest porcí (snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, svačinka před večeří, večeře). Z povolených potravin byste si měli vytvářet pestré jídelníčky, které by měly obsahovat maximálně 2 000 kalorií (8 400 kJ). Pokrmy není vhodné dosolovat, lepší je ochutit je bylinkami a též byste při nákupu měli vybírat potraviny, které obsahují málo sodíku a cukru.

TLC dieta

Jedná se spíše než o dietu o zdravý životní styl, který spočívá v konzumaci zdravých a vhodných potravin.

Strava je zaměřena na snížení množství nasycených tuků, protože tyto tuky obsahují špatný cholesterol. Právě při omezení těchto potravin, snížíte obsah tuků a tím pádem i cholesterolu. Vhodné je nahradit nasycený za nenasycený tuk, potraviny s vysokým obsahem živočišného tuku za nízkotučné.

Během TLC diety je nutné, aby maximálně 7 % z vašeho denního příjmu pocházelo z nasycených tuků. Dále byste neměli sníst více než 200 mg cholesterolu za den.

V dietě ale smíte každý den sníst 25 % až 35 % převážně nenasycených tuků z vašeho denního energetického příjmu. Jedná o množství včetně zmiňovaných 7 %.

HCG dieta – hormonální dieta

HCG dieta je velice radikální hormonovaná forma hubnutí, která získala název právě podle používaného lidského choriového gonadotropinu neboli hormonu hCG.

Tento uměle vytvořený hormon při předepsané dietě píchá injekcí několikrát denně, nebo se  aplikuje pod jazyk prostřednictvím kapek hned několikrát denně, a to jak u žen, tak i u mužů. To však není vše. Pacient také po třetí dávce hCG radikálně omezuje svůj energetický příjem. Denně si tak musí vystačit jen s 500 – 800 kaloriemi, což je pro zdraví velice nebezpečné.

Osmihodinová dieta

Hlavní princip této diety je ten, že 8 hodin jíte a 16 hodin držíte půst. Během doby hodování můžete jíst, co chcete. Při půstu můžete pít kávu a čaj (bez mléka a cukru), naopak nesmíte pít mléko, džus, slazené minerálky nebo alkohol a nesmíte nic jíst. Během dne si můžete vybrat, od jaké hodiny.

Rýžová dieta

Rýžová dieta by se měla držet 3 – 10 dní s tím, že po jejím skončení se musíte hlídat a nepřejídat, abyste si udrželi vaši váhu. Během diety můžete zhubnout 2 – 5 kg.

Denně byste měli sníst maximálně 200 – 220 g rýže (váženo v syrovém stavu)

  • rýži si rozdělte do několika porcí 3 – 5 denně
  • rýže se nesmí solit během vaření ani po té, používejte raději bylinky
  • rýže se nesmí konzumovat společně s ovocem
  • první den rýžové diety byste neměli konzumovat nic jiného než rýži
  • další dny můžete konzumovat s rýží i maso, nebo si ji připravit jako kaši
  • lepší je kombinovat více druhů rýží, aby vás brzo neomrzela
  • pijte minimálně 2,5 litru neslazených tekutin denně
  • tato dieta neslouží jen k hubnutí, ale i k očistě organismu

Jogurtová dieta

Jogurtová dieta se drží jen tři dny, během kterých můžete zhubnout až 3 kg. Jedná se vlastně o odlehčovací detoxikační dietu. Vhodné je si vybírat probiotické jogurty, jejichž energetická hodnota není vyšší než 420 kJ/100 g. Během diety nejenže odlehčíte stravu, ale také můžete si upravit trávení díky probiokulturám.

Breussova dieta

Místo jídla se pijí zeleninové šťávy. Původně vznikla pro nemocné rakovinou, dnes se ale používá i jako detoxikační nebo odtučňovací dieta. Originální Breussova metoda trvá 42 dní, během nichž se tělo absolutně očistí. Pokud kouříte, není očista účinná. Doporučuje se příliš nesportovat, aby nedošlo ke kolapsu organismu.

Nevýhoda: když nebudete nic jíst, budete mít jen velmi málo energie. Nejspíš budete trpět návaly nepřekonatelného hladu, a to může být značně deprimující. Dalším rizikem je ospalost, únava a celkově špatná nálada. Takto lehký den se dá zařadit do jídelníčku bez zdravotních rizik jen jeden, maximálně dva dny v týdnu.

Dělená strava

Jeden den jíte pouze bílkoviny, druhý den pouze sacharidy. Dále je skupina neutrálních potravin, které můžete jíst kterýkoliv den. Zjednodušeně řečeno, jeden den jíte rostlinné potraviny, druhý den živočišné.
Dieta není racionálně složená a není vhodná pro lidi se zdravotními problémy. Pokud ji někdo dodržuje, neměla by se používat dlouhodobě. Po vysazení může dojít k jo-jo efektu.