fbpx
vánoce alkohol

Vánoce s alkoholem aneb „jedna sklenka neuškodí“

autor: | 17. 12. 2019

Jak si Vánoce užít s alkoholem a zdravě

Vánoce jsou neodmyslitelně spjaty s dárky, dobrým jídlem, ale také s alkoholem. Hodně lidí si řekne, jsou Vánoce, tak to je důvod pít, a obdobně a ve větším množství to samozřejmě proběhne i na Silvestra. Nemyslím si, že nějaký den je důvod k tomu, se na povel opít. Samozřejmě jsou ale i drinky, které nejsou nijak závratně silné, můžeme si je dopřát a pochutnat si na nich a ne se nutně opíjet.

Akoholicky a pořád nízkokaloricky

Mezi nejčastější zimní alkoholické nápoje patří určitě svařák. Typický červený nápoj, který si každou zimu dá asi většina z nás. Zkuste letos alternativu a vyměňte klasický svařák za svařák z bílého vína. Připravíte ho z lahve bílého vína, lžičky hřebíčku, z pěti tyčinek celé skořice, pěti kousků badyánu a citronu. Tento nízkokalorický nápoj si dopřejte na ohřátí klidně každý večer jeden malý šálek a pokud se aspoň trochu hýbete, nemusíte se v tomto případě bát o svou linii.

Další nízkokalorická bomba je bowle. Pokrájejte grep, pomeranč, půlku ananasu a třeba ještě višně. V misce pokapejte rumem a nechte odležet. Druhý den zalijte lahví kvalitního prosecca, sodovkou a vynikající nápoj je na světě.

Co Vám v souvislosti s alkoholem říká kalorická nálož?

Je to třeba punč, který kromě vína a rumu obsahuje také slušný podíl cukru. Dost podobné je to s grogem. Oba nápoje Vás v jedné skleničce obohatí o cca 200 kcal. Mezi další strašáky patří také vaječný koňak, ani horký cider není zrovna dietní pochoutka a vpraví do Vás kolem 250 kcal.

Snažte se nejen během Vánoc také o své tělo starat. Není to nic hrozného, dát si skleničku nějakého drinku, i kdyby to měl být nějaký z těch více kalorických. Zkuste si říct: „dnes si dám punč, ale zítra si půjdu zacvičit, zaběhat si nebo aspoň na nějakou delší procházku.“

O Vánocích to dost lidí se stravou i alkoholem zbytečně přehání. Tělo není zvyklé na taková kvanta a nemusí nám z toho být zrovna dobře. Tak to nepřehánějme. Vánoce jsou přeci o tom, být se svými blízkými, užívat si klidu, pohody a ne se přejídat a opíjet tak, že pak v lednu zase budeme řešit předsevzetí, že tentokrát se už opravdu začneme o sebe více starat. Nečekejte na leden, začít musíte právě TEĎ.

Kam až nechcete zajít

silvestrovská oslava či vánoce, s alkoholem opatrně. Při cvičení samozřejmě nepijeme alkohol
Při cvičení samozřejmě nepijeme alkohol

Nehledě na to, že neustále přibývá lidí v České republice, a to i žen, kteří začínají mít problém s alkoholem. Jistě, každá z nás se občas potřebuje odreagovat, zajít s kamarádkami na „skleničku“ a prostě trochu vypnout. Jen je třeba, znát svou mez, ale někdy je ta hranice velmi tenká. Někdo si dá dvě sklenky vína a stačí mu to, někdo jich potřebuje ještě o dvě víc, ale i tak je pak v pohodě a zopakuje si to zase třeba za měsíc.

Někdo ale, tomuto pokušení podlehne a zjistí, že mu vlastně po tom víně je lépe, není tak ve stresu, má lepší náladu a to, že by se mohl začít stávat závislým si nepřipouští, protože je to přeci „jen“ víno, ne tvrdý alkohol. Ale čím víc se to stupňuje, tím větší je pravděpodobnost, že do toho člověk spadne.

Konkrétně u žen psychiatři popisují, že alkoholičkami se poslední dobou často stávají velmi úspěšné ženy na vysokých pozicích, které jsou natolik zavaleny prací, že si takto ulevují. Potom i matky na mateřských dovolených, které zapíjejí stres a únavu. Většinou to začíná navyšováním počtu skleniček, pak už lahví. Bohužel ženský organismus snáší alkohol daleko hůře než mužský, proto je i daleko snazší právě pro ženu tomu propadnout.

Užijte si tedy Vánoce bez stresu a kromě nakupování dárku myslete i na své zdraví a obdarujte své tělo, které Vám bude nejvíc vděčné…

Proto je nejlepší, když se zamyslíte nad svými starostmi, v hlavě si je vyhodnotíte, jestli jsou opravdu tak závažné, nebo jestli to zas taková hrůza není. Dejte si občas s přáteli sklenku, místo další si ale raději běžte zacvičit, vyplavíte endorfiny, takže se budete po psychické stránce cítit okamžitě lépe a zároveň budete něco dělat i pro své tělo.

Co o nás říkají naše klientky?