fbpx

Suchej únor aneb je alkohol náš národní sport?

autor: | 1. 2. 2020

Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přibližně 1000 000 lidí. To znamená, že průměrně každý sedmý dospělý Čech má problém s nadměrným pitím…

Proto se stal nejkratší měsíc v roce výzvou pro všechny, kteří s tím chtějí něco udělat. V roce 2020 se jedná již o 8. ročník této české kampaně. Využijme letošních 29 dní smyslupně a podpořme tím nejen sebe, ale i všechny, pro které je alkohol opravdovým problémem. Nastartujete změnu s námi?

Vaší odměnou bude čistá hlava, shozené kilogramy, lepší spánek, více energie, více peněz a mnoho dalších plusů – prostě můžete jen získat!

Když nic jiného, suchej únor prověří, jaký vztah k alkoholu máte nebo nemáte. Protože příležitostná sklenička vína se velmi často stává rituálem a tam začíná problém. Dodržování zdravého životního stylu totiž není jen o zdravé stravě a cvičení, ale i o návykových látkách, mezi které alkohol rozhodně patří.

Nadměrným požíváním alkoholu dochází ke zvýšení rizika zánětu jater, jelikož orgán nezvládá zpracovávat přijaté toxiny, a celkově dochází k narušení jejich funkčnosti. Hrozí vám celá řada onemocnění, která jsou životu nebezpečná! Vedle jater si navíc ničíte i žaludek a narušujete celkovou chemickou rovnováhu v těle, čímž ovlivňujete činnost mozku.

Pít dosytosti můžete ředěné ovocné džusy
Pít dosytosti můžete ředěné ovocné džusy

POZOR na společenské akce!

Rizik spojených s alkoholem jsme si každá z nás vědomy, ale únor je i čas plesů, masopustních rejů a dalších oslav. Jak tedy zvládnout party, ples nebo oslavu a zůstat „suchá“? Skoro všechno se dá nahradit a existuje spousta variant nealkoholických koktejlů a drinků, které vypadají a chutnají skvěle a neobsahují ani kapku akoholu.

Zkusit můžete třeba Tarzana 🙂

Návod: V mixéru rozmixujte led na tříšť. Pak přilijte 6 cl ananasového a pomerančového džusu, 4 cl bílého nebo ovocného jogurtu, 1 cl citronové šťávy a grenadiny a 1 lžičku medu. Krátce rozmixujte a podávejte ve vysokém poháru.

Nebo stále oblíbenější Virgin Mojito

Na nealkoholické Mojito, potřebujete 7 cl sody, 7 cl ,Sprite , polovinu limetky, 2 lžičky třtinového cukru a mátové lístky. Limetku nakrájejte, dejte do sklenice s cukrem a podrťte spolu s mátou. Dolejte sodu, Sprite a ozdobte limetkou.

Na začátku jsem psala, že odměnou pro Vás budou shozené kilogramy. Víte kolik prázdných kalorií přijmete například ve dvojce vína? Obvykle 126 – 172 Kcal, což je 580-790 Kj a co teprve, když si tu skleničku vína nedáte jednu, ale dvě? A pokud si udržíte energetický výdej vyšší než příjem, tak zákonitě zhubnete.

My ženy máme tendenci pomáhat a starat se o ostatní. To pochopili i organizátoři výzvy Suchej únor. I když akce začínala jako spíše mužská záležitost, v roce 2019 tvořily ženy 40 % účastnic. Organizátoři hodlají tento poměr navyšovat, protože si myslí, že ženy jsou hybatelkami mužských změn. A to je zkrátka fakt.

TIP: 29 dní není moc ani málo, ale za zkoušku to stojí. Zkuste si zaznamenat každou nevypitou sklenku alkoholu, kterou byste si normálně dala a na konci měsíce spočítejte nepřijaté kalorie a ušetřené peníze a odměňte se například nákupem „nezbytné maličkosti“, který odkládáte nebo si kupte u nás například studii BetterBelly a zhubněte ještě rychleji a efektivněji.

Každá jsme trochu jiná a každá z nás má svůj příběh. Dejte na měsíc vale alkoholu a postarejte se o sebe a své blízké 😉

Co o nás říkají naše klientky?