fbpx

Splňte si své předsevzetí se „slovem roku“ 2020

autor: | 9. 2. 2020

Použijte techniku slova roku na jako life-hack pro 2020 a nebudete litovat…

Možná to máte taky tak: na začátku roku jste si prohlížela a četla příspěvky na sociálních sítích s hashtagy #vyzva nebo #challenge. Co lidé ve Vašem okolí změní, udělají, do čeho se pustí…

A tak jste se touhle vlnou nechala také zlákat a už jste se hecla, že budete žít zdravěji…

Jak jste na tom Vy?

Při prvních překážkách jste si třeba přivedla parťačku, protože ve dvou se to lépe táhne. Ale uběhl teprve měsíc a Vaše rozhodnutí pomalu a jistě ztrácí sílu. V práci vysedáváte do večerních hodin a hodiny pro fitka jsou v čudu. K večeři se odbydete něčím rychlým, ale rozhodně ne zdravým – a vyčerpaná padnete do postele.

nestaňte se ledňáčkem

Nevěšte hlavu, nejste jediná

Co ukázal výzkum agentury Rondo Data, realizovaný na konci roku 2019 na více než 1000 respondentech? Více než polovina Čechů nepovažuje novoroční předsevzetí za důležitá. I přesto si je ale pro rok 2020 chystalo dát 42 % dotázaných. Převážně ženy. Zároveň ale 34 % dotázaných přiznává, že jim dobré úmysly většinou vydrží jen pár dní. Proč? Protože si neumí svá předsevzetí správně definovat.

Když už si předsevzetí chcete dávat, dělejte to lépe

  • Nedávejte si novoroční předsevzetí nebo předsevzetí od pondělka, ale spíš v jiných obdobích. Zkrátka, když Vy a jenom Vy už OPRAVDU chcete.
  • Mějte konkrétní cíl a s ním drobnější podcíle, které budete postupně naplňovat.
  • Klidně si dejte načas a o svých vizích a předsevzetích chvíli přemýšlejte, ať vám opravdu pasují „na tělo“. Zda to nejsou jen klasická obecná klišé – jako zhubnu, budu běhat, budu šetřit. Buďte naprosto přesná. Vaše předsevzetí pro Vás musí mít významný charakter a musíte cítit, že pokud ho dodržíte, Váš život se změní k lepšímu.
  • Nahraďte slovo předsevzetí svým motivačním slovem roku.

Slovo roku

Řekněme, že chcete zhubnout, dosáhnout lepší pracovní pozice a trávit více času s rodinou.

Místo toho, abyste si tato málo inspirativní tvrzení vypisovala do motivačního diáře, shrňte všechno do jednoho slova nebo sousloví. Co třeba ODVAHA? Napište si své slovo a každý den se na něj podívejte.

Až se Vám zase nebude chtít vstát z křesla a jít do fitka, mrkněte na své slovo, klidně si ho párkrát zopakujte nahlas. Říkejte si nahlas, že se nemáte bát změn, protože ty přináší nové věci.

Nechte své slovo roku, aby Vás vedlo a nesetrvávejte v ulitě tvrdého standardu.

A jaké slovo roku si zvolit?

Klidně nad slovem roku přemýšlejte nebo si vyberte některé z níže nabízených. Nezapomínejte, že je to jen a pouze Vaše slovo roku. A že má být Vaším průvodcem, motivátorem a rádcem po celý rok. Udělejte si čas pro sebe, otevřete mysl. Přemýšlejte o roku 2020 a vnímejte slova, která Vás napadají.

Nebo si vyberte z těchto slov: soucit, velkorysost, návrat ke kořenům, lehkost, vděčnost, bohatství, kreativita, ochota, změna, rodinná setkání, růst, svoboda, povýšení, laskavost, zdraví, žít přítomností. Co přijetí, zvědavost, důvěra, sebeláska, akce, odpuštění, uvolnění, důvěra, vědění, trpělivost, přátelství, zábava, odpuštění? A taky smích, láska, rozšíření znalostí, průzkum, dobrodružství, otevřenost, disciplína, hrůza, povědomí, bezpečí, klid. Nezapomeňme na volba, duše, cítit se příjemně, síla, umožnění, lstivost, dávat si pozor, krása, hra, rituály, léčení, mít jasno…

Přijde Vám jedno slovo nebo sousloví málo, jako hybatel změny pro celý dlouhý rok?

Přinášíme devět kroků k úspěšné sebemotivaci se slovem roku

1/9 Položte si otázky

Komunikace sama se sebou je zásadní. Položte si pár jednoduchých otázek a snažte se na ně pravdivě odpovědět. Cítím se šťastná? Kým jsem a kým jsem chtěla být? Žiji se správným partnerem? Mám kolem sebe lidi, kteří mě inspirují a vážím si jich? Mám práci, která mě uspokojuje?

2/9 Napište si své cíle

Tento bod máme splněný naším slovem roku 🙂 Ale pokud chcete, klidně si své cíle vypište, protože co je psáno, to je dáno.

3/9 Přestaňte se bát chyb

Chyby nejsou příjemné a málokdo se z nich raduje, ale v životě jsou potřeba. Jsou to drobné lekce, které Vám ukážou, kudy ne, a pomohou na cestě, kudy ano.

4/9 Udělejte ze sebe svého nejlepšího přítele

Sebeláska. Není jednoduché si začít věřit, být sama sobě oporou, rádcem a nejlepší přítelkyní, milovat se a hýčkat se svými zdánlivými chybami, temnými stránkami, s minulostí. Ale zkuste hledat rovnováhu. Našlapujte opatrně a jistě, hledejte inspirativní kurzy a články. Začněte s tím, že o sobě začnete hovořit laskavě a neshazujte se slovy, ani myšlenkami.

5/9 Pořiďte si pomocníky

Ať už je to motivační diář, knížky, články nebo kurzy. Povídejte si s lidmi, co něčeho dosáhli, mějte v někom vzor. Dobrým pomocníkem je i Váš vnitřní kritik. Nebojte se ho, vyslechněte jeho argumenty a hledejte odpovědi. Buďte upřímné, nevzdávejte se svých cílů, ale pracujte s tím, co máte aktuálně k dispozici. Krok za krokem. Nechtějte velké výsledky hned, postupujte metodou drobných krůčků.

6/9 Problémy řešte

Překážky jsou přirozenou součástí úspěchu. Proto nastalé problémy řešte a neutíkejte před nimi. Potíže je lepší řešit na začátku než přerostou v něco většího.

7/9 Dokončujte věci

Neodcházejte od toho, co jste začaly. Jde o dobrý návyk, který v budoucnu oceníte, a také skvělé síto, jak se příště soustředit na věci, které pro Vás mají potenciál do budoucna.

8/9 Najděte si rituály

Ráno si připravte dobrý začátek dne. Ať už to bude ranní káva, studená sprcha, slovo dne nebo písnička pro probuzení. Večer si opět vydechněte, udělejte si chvilku pro sebe a vzpomeňte si na tři věci, které Vám během dne udělaly radost. Může jít o něco zásadního, ale i o běžné maličkosti, jako třeba úsměv v tramvaji. Ty důležité pro Vás si zapamatujte nebo si je pište a vracejte se k nim v okamžicích, kdy budete ztrácet motivaci.

9/9 Nebojte se kritiky okolí

Dnes se Vás ptají, proč to děláte, ale za rok se Vás budou ptát, jak jste to udělaly. Snažte se nebrat si osobně, co lidé ve Vašem okolí říkají, důležité je, abyste se VY cítila dobře a svou cestu za cílem si dokázala obhájit. Vyslechněte si kritiku, zamyslete se nad ní, ale nenechejte se zviklat. Změňte směr Vaší cesty za cílem jedině, když budete přesvědčená, že to chcete VY a ne okolí.

A protože my v Auře bychom Vám chtěly na Vaší cestě k vysněnému cíli pomoct, máme pro Vás připravenou akci s názvem Splňte si své předsevzetí. Více informací se dozvíte na pobočce.

Co o nás říkají naše klientky?