fbpx

Proč znát svůj metabolický věk dříve, než zešedivíte? 78 % žen jej nezná…

autor: | 14. 8. 2022

Metabolický věk je průměrný věk, ke kterému náleží váš bazální metabolismus. Jinak řečeno: jak je vaše tělo staré.

Co je metabolický věk?

Říká se, že jsme tak staré, jak se cítíme. Pokud máte pocit, že se cítíte o několik let starší, může být příčinou i pomalejší metabolismus.

Jestliže budete znát jeho hodnotu, můžete lépe pochopit, jak se cítíte. Metabolický věk vám ukazuje celkovou tělesnou kondici.

Co znamená vyšší nebo nižší metabolický věk?

Pokud je váš metabolický věk vyšší než kolik vám je let, znamená to, že musíte zrychlit  metabolismus. Nižší metabolický věk naopak ukazuje, že jste aktivnější než průměrný člověk vašeho věku. A máte vyšší podíl svalové hmoty a nižší podíl tuku.

Metabolický věk je závislý na několika faktorech:

1. Množství svalové hmoty
2. Množství tukové tkáně
3. Hmotnosti
4. Množství vody v těle
5. Vrstvě tuku kolem vnitřních orgánů (viscerální tuk)
6. Zdravotním stavu
7. Míře stresu
8. Fyzické aktivitě


Množství svalové hmoty a tukové tkáně

ad 1. a 2. Složení těla – tuková tkáň má nižší metabolickou aktivitu než svalová hmota. Proto ženy s vyšším zastoupením svalové hmoty mívají i rychlejší metabolismus.

Hmotnost

ad. 3. Vaše hmotnost – ženy s vyšší hmotností mají často vyšší hodnoty bazálního metabolismu.

Množství vody v těle

ad. 4.  Voda je základní složkou lidského zdraví, kterou potřebují buňky v těle k udržení normálního vnitřního prostředí (homeostázy).

Viscerální tuk

ad 5. Viscerální tuk úzce souvisí s množstvím tukové tkáně v těle. Útrobní tělesné tuky jsou tuky, které se ukládají do prostoru mezi orgány. Většina lidí o tom, že vnitřní tuky má, neví. Tudíž neví, v jak velkém ohrožení svého zdraví se nachází. Pozor na hladovění! Vnitřní tuky se neukládají jen při zvýšeném příjmu energie, ale paradoxně i při velmi nízkém. Jezte tedy pravidelně a dostatečně.

Zdravotní stav

ad 6. Zdravotní stav – různá onemocnění nebo zranění mohou zvýšit rychlost metabolismu. Protože tělo využívá velké množství energie na svou regeneraci.

Míra stresu

ad 7. Častý stres dokáže zpomalit metabolismus, což nahrává ukládání tuku a  následné obezitě.Dlouhodobý stres má negativní dopad na vaše zažívání, protože zažívací trakt je citlivý na změny psychiky.

Fyzická aktivita

ad 8. Svalová hmota denně zrychluje metabolismus zhruba o 50 – 100 kalorií. Cvičte! Budování svalů dá zabrat, ale o to rychlejší pak bude vaše spalování. Začít den můžete pozdravem slunci.

Pozdrav Slunci 2 Barbora Makosova Aurafit od Proč znát svůj metabolický věk dříve, než zešedivíte? 78 % žen jej nezná...
Začít den můžete pozdravem slunci.

Co je metabolický syndrom?

Pokud vám opravdu vyjde metabolický věk podstatně vyšší než skutečný, měly byste tuto hodnotu brát jako varovný signál. Vysoký metabolický věk je výstrahou před metabolickým syndromem. Metabolický syndrom představuje soubor rizikových faktorů, které se často vyskytují společně a mohou vést až ke kardiovaskulárním nemocem, vysokému cholesterolu nebo diabetu II. typu. Nicméně nikdy není pozdě to změnit.

Jak snížit metabolický věk?

Hodnotu metabolického věku sníží přiměřený kalorický deficit a dostatečná fyzická aktivita. Dodržujte zásady zdravého stravování. Nezapomínejte na dostatek vlákniny a optimální příjem živin (bílkovin, tuků a sacharidů). Vyhýbejte se bílému cukru, bílé mouce a nekvalitním tukům. Dostatečně odpočívejte a spěte. Vyhýbejte se přemíře alkoholu. Mějte se rády a odměňujte se. Důležitý je i přiměřený a pravidelný pohyb.

Jak a kde zjistíte svůj metabolický věk?

Pokud chcete vědět, jaký je váš věk z hlediska metabolismu, můžete si najít spoustu výpočtů na internetu. Například:

Ženy655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × věk v letech)
Metabolický věk si můžete vypočítat, nebo nechat změřit na TANITA váze na každé pobočce AURA FIT

Nebo si můžete zvolit jednodušší a přesnější způsob a zastavit se v některé z našich poboček. Naše trenérky vás zváží na speciální váze a kromě hodnoty metabolického věku vám zjistí i procento tělesného tuku, množství zadržované vody, svalové hmoty či viscerálního tuku.

Váha TANITA, díky níž vám trenérka provede tělesnou analýzu a zjistí váš metabolický věk
Váha TANITA, díky níž vám trenérka provede tělesnou analýzu a zjistí vaše hodnoty

Certifikovaná váha TANITA

Na každé pobočce máme speciální váhu TANITA, díky níž vám trenérka provede tělesnou analýzu a zjistí váš metabolický věk, hodnotu bazálního metabolismu v Kcal i kJ, procento tuku v těle, procento tělesné vody, viscerální tuk, hmotnost kostí a váhu svalové hmoty v kg.

Dokáže vám říct celková čísla vašeho těla, ale i jeho konkrétních částí (paže – levá a pravá, nohy – levá a pravá, trup). V rámci předplaceného členství All in one máte možnost tělesné analýzy 1x měsíčně ZDARMA. Bez All in one si můžete službu koupit samostatně.

Ať je váš metabolický věk nižší než ten kalendářní

Jezte zdravě, cvičte pravidelně a jednou měsíčně si nechte zjistit metabolický věk. Každá z nás přece chce mít a vidět výsledky. Jak se bude měnit poměr svalové hmoty a tukové tkáně, váš metabolický věk se bude měnit taky.

Dělejte všechno pro to, aby klesal. Vaše tělo a zdraví za to stojí.