fbpx

Podzimní únava?! Nedejte se a překonejte ji! 6 rad jak na to

autor: | 21. 11. 2019

Léto už je bohužel nenávratně pryč, občas ještě vysvitne slunce a my se můžeme nechat hřát jeho paprsky, ale už i ty slábnou a nehřejí tolik, jako ty, které nás prohřívaly na našich dovolených. Dny jsou kratší, rána chladnější, šaty a sandále nám nahradí kozačky a bundy. Slunce už potkáme skutečně jen ve vzpomínkách na léto nebo v soláriu. Úbytkem sluníčka se logicky zhoršuje i naše nálada, vše se zdá více depresivní a ponuré. Naše imunita také není vždy nejlépe připravená a může se stát že nás skolí i nějaká ta chřipka.

Takhle bere podzim většina lidí, ale je na čase se mu postavit čelem a naopak na něm najít pozitiva a starat se o sebe více, než jsme tomu dělaly například právě v létě!

1) Naslouchejte svému tělu

Přijměte fakt, že jste více unavená než tomu bylo v létě. Práce, počasí atd. Nemusíte se na sebe zlobit, že jste unavená. Pokud si Vaše tělo žádá více spánku, dopřejte mu ho. Dopřejte na podzim svému tělu pravidelné dávky odpočinku, kdy necháte relaxovat své tělo i mysl.
Zajděte do sauny, prohřát svaly, dopřejte si hodinku ve vířivce a prostě vypněte. Nebo si s sebou vezměte kamarádku a udělejte si příjemný dámský den.

2) Vyražte ven, i když počasí není ideální

Vyražte ven! Pohyb na čerstvém vzduchu vždy pomůže bojovat s únavou i špatnou náladou. Běžte se projít nebo si zaběhat. Vezměte si funkční oblečení, aby Vám nebyla zima a hurá do toho! Pokud přeci jen nejste fanynka běhu venku, zajděte do fitka.

Dejte si kruhový trénink, zajezděte si na rotopedu nebo orbitreku, nebo rovnou obojí. Uvidíte, že až se Vám po cvičení budou vyplavovat endorfiny, budete se hned cítit daleko lépe a spokojeně. Navíc podzim je dobrý čas začít ladit formu na příští léto, na které se už tak těšíme, ne?!:)

3) Chce to dostatek vitamínů i minerálů

Jídelníček je jedním z hlavních faktorů, který nám pomůže překonat náročné podzimní období a dodat potřebnou energii. Základ je dostatek vitamínů a minerálů, které najdeme převážně v ovoci a zelenině. Inspirací nám mohou být podzimní plody suroviny jako jsou např. dýně, cuketa, lilek, červená řepa, ale také luštěniny a podzimní ovoce jako jablka či hrušky.

V chladných dnech by nás jídlo mělo prohřát, proto je skvělé připravit si třeba lahodnou polévku, rybu, která je bohatá na vitamíny také, nebo si čas od času udělat zeleninový či ovocný fresh.

Které vitamíny a minerály byste měla preferovat?

  • určitě to je vitamín C, který najdeme hlavně v ovoci a zelenině
  • proti únavě pomáhá i vit. B5(mléčné výrobky, luštěniny, droždí, slunečnicová semínka…)
  • z minerálů přijde vhod zejména železo(listová zelenina, tofu, quinoa), vápník, draslík, selen a zinek ( hnědá rýže, obiloviny, ořechy a semínka)

4) Pitný režim

Dodržování pitného režimu je nezbytné po celý rok. V tomto chladném období se navíc můžeme ohřát různými lahodnými čaji. Ty nás zahřejí, pochutnáme si na nich a některé, zejména ty bylinkové pozitivně působí i na naše tělo či stres.
Například čaj z třezalky. Třezalka pomáhá proti stresu, vyčerpání, úzkostech i lehčích depresích. Celkově zlepšuje psychický stav, doporučuje se i při nespavosti. Také i kozlík lékařský, máta či mučenka jsou prospěšné při podzimních stresech.
Neváhejte si tedy večer před spaním dát čajík na zahřátí a na dobrou náladu.

5) Nové koníčky

Podzim je skvělý na to, najít si nové koníčky. V létě jezdíme k moři, na výlety, jsme většinu času venku a užíváme tepla. Tak proč nevyužít naopak to, že na podzim tuto možnost nemáme, tak je čas na aktivity, do kterých by se nám v parném létě nechtělo.

  • sport: Jděte cvičit nebo objevte zajímavé skupinové lekce. Také je občas fajn si jít zaplavat do krytých bazénů nebo třeba vyzkoušet lekce tance jako je salsa , bachata a mnoho dalšího.
  • četba: Právě v pošmurných večerech není nic lepšího, než si udělat čaj, něco dobrého na zub, obléknout teplé ponožky a uvelebit se v pohodlném křesle s nějakou skvělou knihou. Přečtených knih není nikdy dost a toto období tomu přímo jde naproti.
  • cestování: Nebojte se cestovat v ošklivém počasí. Slabý deštík nám nic neudělá, do chladnějšího počasí můžeme obléci nějaký pěkný kabátek, který už se na nás celé léto ve skříni těšil a vyrazit. Navíc, rozhodně si to užijeme na mnoha místech víc, než když se tlačíme ve vedru mezi miliony turisty, kteří se rozhodli že s Vámi budou sdílet objevování nových míst, aniž byste po tom Vy toužily.

6) Obklopte se lidmi, které máte ráda

Najděte si čas a vyražte s kamarádkou na kávu a nákupy.

aurafit11drops od Podzimní únava?! Nedejte se a překonejte ji! 6 rad jak na to

Užijte si dámský den a zakončete ho na masáži, po které si zajdete ještě podrbat na sklenku dobrého vína.
Navštivte maminku, babičku, sestru…uděláte jim radost a sobě také.

A v neposlední řadě, udělejte si program s Vaší láskou. Vyražte na dobrou večeři, do kina, na procházku, na prodloužený víkend nebo si společně doma uvařte večeři a povídejte si.

Chvíle strávené s Vašimi nejbližšími jsou nenahraditelné a jsou lékem na vše.

… závěrem a shrnutím

Nenechte si tedy kazit náladu deštivým počasím a zamračenou oblohou, ale snažte se i na tomto období najít něco pozitivního a uvidíte, že hned bude Váš den „slunečný“. 🙂

Chodí k nám už cvičit mnoho žen, které nás chválí, a jejich počty rostou. Koho vezmete s sebou příště do aury?