fbpx

Švihadlo ve fitness a sportu

autor: | 29. 5. 2019

Švihadla jsou u nás celkem nepopulární sport. Přitom je velice zajímavý a náročný zapojíte při něm spoustu svalů. Podobá se aerobiku. Rozdíl je v tom že v ruce máte švihadlo. Napadlo by vás někdy skočit hvězdu se švihadlem v ruce? Ne? Rope skipping vás to naučí, ani takové salto není oříšek.

ROPE SKIPPING= sportovní forma skákání přes švihadlo, zahrnuje kromě skákání „na rychlost“ také skákání na hudbu. … Kombinace různých druhů přeskoků švihadel, kroužení a dalších manipulací se švihadly nabízí zábavu a možnost kreativního vyjádření pro skupinu cvičenců i pro jednotlivce.

Trenérka Tereza doporučuje

Trenérka aurafit Tereza Macháčková říká: „Věnovala jsem se všelijakému sportu asi 4 roky a pak jsem se začala 100% věnovat atletickému švihadlu. Na to si všichni zdaleka netroufnou, proto tu máme jednoduší cviky jako je třeba dvojšvih, vajíčko v kuse, koníčka atd. Pojmy jsou vám možná známé z hodin tělocviku. Pro některé děsivá vzpomínka, když vám pan učitel dal za 3, protože vajíčko je těžké zvládnout. Ale švihadlo je dobrý způsob zábavy ne jen pro děti o přestávkách.“

Přidat švihadlo ke kardio tréninku? Proč ne 🙂

Hledáte doplňkový sport, který by se aerobním zatížením vyrovnal běhu, zapojoval stejné nebo podobné svalové skupiny, ideálně se dal provozovat kdekoli? Někdo se zvolí poněkud únavné běhání. Proč ne?

aura tereza ropeskipping 3 od Švihadlo ve fitness a sportu
švihadlo jako fitness kardio alternativa

Zkuste ale taky něco náročnějšího, co můžeme dělat klidně doma a co vlastně už dávno umíte. Přes švihadlo můžeme skákat střídnonož nebo snožmo, ale i zkoušet různé dovednosti a triky. Kromě kondice nám pomůže zlepšit i rovnováhu a držení těla. Pro sportovce je to ideální doplňkový trénink

.„Počítejte s tím, že při skákání bude tělo podstupovat opakované otřesy. Pokud je pohybový aparát ženy připraven, tak z této pohybové aktivity může jen získat,“ říká trenérka Tereza Macháčková. Jako aktivní ženy se můžeme rovnou pustit do kondičního tréninku, aniž by nám druhý den hrozily bolavé a zatuhlé svaly na nohou.

Tereza Macháčková, trenérka aurafit

Technika přeskoků švihadla

Technika skákání přes švihadlo v rope skippingu se liší od techniky přeskoků v moderní gymnastice. Rope skipping je vetšinou provozován ve sportovní obuvi. Oproti moderní gymnastice je v rope skippingu více přeskoků a méně manipulací se švihadlem. Aby se předešlo přetěžování Achillovy šlachy, je doskok prováděn přes špičku až na patu. Sportovní obuv s kvalitní mezipodešví pomáhá tento náraz při doskoku tlumit.

aura tereza ropeskipping 2 od Švihadlo ve fitness a sportu
se švihadlem se dají provádět náročné techniky

Přeskoky jsou prováděny odrazem do nejnižší nutné výšky, tedy ne až do plně propnutých chodidel. Ramena jsou uvolněná, předloktí směřují dolu a mírně od těla (pokrčit připažmo). S mírným vztyčením zavřené dlaně je ručka švihadla držena na konci rovně. Délka švihadla se u různých cvičenců značně liší a závisí na jejich výšce a schopnostech.

DŮLEŽITÉ – dodržujte vždy!

Při skákání nesmíme dopadat na paty. Jsou to tvrdé nárazy a mohly bychom si odrovnat kolena! Další důraz se klade na rovná záda. Aby jsme další den nebrečely, že se ani nenarovnáme!

Je to výzva!

Neváhej, vrať se do dětských let a k tréninku nebo hubnutí do plavek si přidej švihadlo ! Je to makačka. Sama poznáš po prvních dvou minutách skákání že to má smysl. Nesmíš se vzdát i když to bude bolet! Chcete vyzkoušet fitness švihadlo v aurafit?